Кадър БНТ Министерството на земеделието съобщи преди дни, че ваксинация срещу шарка по дребните преживни животни няма да има. Овцевъдите обаче не харесаха решението на държавата и започнаха подписка в подкрепа на ваксинацията. До момента са събрани 3000 подписа, обяви пред БНР съпредседателят на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация Симеон Караколев.
"Не е ли това един от методите, с които показваш, че една общност не е съгласна с политиките на държавата? Не е ли това един от инструментите? Това е показателно.
До края на годината има още време, ще се вдигне още бройката.
След това ще я внесем в министерството и ще покажем на министъра, че болшинството от овцевъдите не е на същото мнение", посочи той и коментира решението на министерството: "Не виждам нищо експертно в това.
В момента, в който в съседната държава се обявяват по 30-40 огнища на ден - в Гърция, когато там евтаназираните животни вече са над 350 хил. и когато всеки експерт може да отвори една динамика и да погледне как се развива болестта, ще види, че в Гърция вече върви трета вълна и всяка следваща вълна е с 30% по-агресивна от първата". По думите му вирусът на шарката живее 6 месеца.
"Това, което в момента се случва, е втората вълна. Първата вълна мина есента на миналата година - с около 20 огнища. Втората вълна я видяхме сега, която затихна.
Но идва и трета, ще дойде и четвърта", предупреди Симеон Караколев. Нашето животновъдство всяка година върви в процентен минус, отбеляза той и попита: "Доволни ли сме ние от това? Или си казваме - "Да, ние можем да си позволим още".
Не, не можем да си позволим още, защото нашето животновъдство е в критично ниски нива спрямо останалите държави в ЕС". Според изчисленията на НОКА около 17 млн. лв.
тази година струва всичко около шарката - обезщетяване, разходи по евтаназиране, загробване, унищожаване на животни, почистване, дезинфекция, плащане на фермерите де минимис. Караколев изчисли, че ако се дават обезщетения на износителите на млечни продукти, те ще са около 9 млн. лв.
04.11.2025
