Партньорите в управляващото мнозинство промениха в последния момент минималната работна заплата – тя вече няма да бъде 605, а 620 евро. Освен това майчинството за втората година ще бъде увеличено с 25%. Ръст ще има и при обезщетението, ако майката реши да се върне по-рано на работа.
"На парче неща, без да се види цялостната картина - трудно могат да се коментират. Например, част от нашите предложения е обезщетението за втората година майчинство да се изплаща в пълен размер, независимо дали майката се върне на работа или не. Така че някакви пресечни точки сигурно могат да се намерят тук-там, но цялостният поглед върху бюджета, от това, което е излязло досега, е, меко казано, проблемен.
Повишаването на данъците и осигуровките е рекордно за последните 20 години".
Това заяви в предаването „Офанзива с Любо Огнянов” съпредседателят на ''Да, България” Божидар Божанов, коментирайки заявиките, направени от коалиционните партньори в бюджета за 2026 година, който ще е първият за страната ни в евро.
По думите на Божанов данъчно-осигурителната тежест като цяло се повишава. Увеличават се осигуровките с 2%, покачва се и максималният осигурителен доход. "Говори се, че и данък "Дивидент" може да се увеличи – дали на 10%, дали на 15%, предстои да видим.
В крайна сметка усещането е, че няма да се правят реформи и няма да се ограничават разходи – просто ще се вземат повече пари от работещите и от бизнеса, за да се наливат в държавната машина. Това, според нас, е грешен подход", припомни той. По думите на съпредседателя на ДБ разходите могат да се ограничат по много начини.
И даде примери, които от партията му "са давали многократно през последните месеци".
"Например, в здравеопазването: частните болници да провеждат търгове, за да се спестят милиони; пациентите да получават уведомления при хоспитализация, за да се ограничи източването на Касата; държавните служители да започнат да плащат осигуровки; в МВР да се премине към поетапно освобождаване на пенсионерите.
02.11.2025
