Вместо да прекрати злоупотребите в „Чирен“, „Булгартрансгаз“ e уволнил одитора, който ги е разкрил

Снимка: "Булгартрансгаз"

Автор: Диляна Гайтанджиева, obektivno.bg

Всички компетентни институции са били сезирани още през февруари за нарушенията при проекта за разширяване на подземното газохранилище „Чирен“ с възложител държавното дружество „Булгартрансгаз“ и изпълнител „Главболгарстрой“, но никой не е реагирал, за да ги спре.

Единствената институция, която се озовава и започва разследване, е Европейската прокуратура, тъй като проектът е кофинансиран с европейски средства. Това става ясно от сигнал, изпратен от Българския енергиен и минен форум още на 14 февруари до Делян Добрев, председател на комисията по енергетика в парламента, Асен Василев, тогава министър на финансите, и „Българския енергиен холдинг“ (БЕХ), принципал на „Булгартрансгаз“.

Сигналът се основава на шокираща докладна записка от 28 септември миналата година, изпратена от вътрешния одитор на „Булгартрансгаз“ Велко Пеев до изпълнителния директор на „Булгартрансгаз“ Владимир Малинов. Малинов впоследствие беше повишен до служебен министър на енергетиката. Докладната записка е приложена към сигнала, който е публикуван на сайта на Българския минен и енергиен форум. Не само че Малинов не взема мерки, но впоследствие вътрешният одитор е освободен от длъжност, научи Обективно.БГ, а измамата продължава с мълчаливото одобрение на всички отговорни лица.

Разследване на Обективно.БГ показа, че „Булгартрансгаз“ е застрашил ефективността и безопасната експлоатация на разширението на „Чирен“, за да спести 80 млн. лв. на „Главболгарстрой“. Преди дни европейските прокурори иззеха документи от офисите на „Булгартрансгаз“ и „Главболгарстрой“, за да установят дали държавното дружество е облагодетелствало частна фирма – „Главболгарстрой“ – с европейски средства по проекта за разширение на капацитета на подземното газохранилище „Чирен“.

Публикуваме пълния текст на сигнала, изпратен още преди половин година до парламента, министерствата на финансите и на енергетиката, до българската и европейската прокуратура, на който реагира единствено европейската:

„След проведен търг и отказ на спечелилият търга – ДЗЗД „Чирен Дрилинг 2022“, гр. Козлодуй, да подпише съответния договор, за изпълнител на обществената поръчка е определен ДЗЗД „Екзало Дрилинг Чирен“, гр. София, с участници „Главболгарстрой“ АД, „Главболгарстрой Интернешънъл“ АД и „Газ Проджект Девелопмънт“ ЕООД, на цена от 221 221 200 лева без ДДС.

Важно е да се отбележи,  че и двамата участници в процедурата нямат експертиза по организиране и изпълнение на сондажи за нефт и природен газ особено при съществуващите условия в ПГХ „Чирен“. Предвид това те декларират като подизпълнители опитни чуждестранни сондажни фирми с национален и международен опит.

При провеждане на конкурса за обществена поръчка и след нейното възлагане, обаче, „Екзало Дрилинг Чирен“ неколкократно сменя сондажния подизпълнител с фирми със спорен професионален опит при сондиране на наклонено-насочени сондажи в условия на дефицит на пластово налягане, какъвто е случая с ПГХ „Чирен“.

На 06.04.2023 г. между „Булгартрансгаз“ ЕАД (възложител) и ДЗЗД „Ю Джи Ес Дрилинг Чирен“ (изпълнител) , е подписан Договор № 6004 за изпълнение на обществена поръчка „Устройствено планиране, изработване на инвестиционен проект, доставка на необходимите материали и оборудване, изграждане и въвеждане в експлоатация на всички етапи към обект: „Разширение на капацитета на „ПГХ Чирен”- сондажен фонд“.

Независимо от изискванията на техническите условия по обществената поръчка, изпълнителят предприема целенасочени действия за промяна на условията за реализация на поръчката и по-конкретно замяна на планираните 10 наклонено-насочени сондажи с 10 вертикални сондажа, въпреки доказаната неефективност на предлагания подход.

За изпълнителя икономическият ефект от предлаганата промяна на типа сондажи е по-ниски разходи за сондирането им в размер на 80-90 млн. лв. (стойността на наклонено-насочен сондаж е с около 40 % по-високо от тази на вертикален сондаж). За възложителя няма позитивен икономически ефект, а тежки технико- икономически последствия в т.ч. компрометиране на ПГХ „Чирен“.

Изготвеният доклад за предлаганата подмяна е предмет на вътрешен одит в „Булгартрансгаз“, възложен от изпълнителния директор на дружеството. Заключенията от същия са скандални и би следвано да са предмет на прокурорско разследване поради пълното бездействие (или мълчаливо съдействие) на ръководството на „Булгартрансгаз“ ЕАД към действията на изпълнителя. Вместо да предприеме съответните действия за защита на интересите на възложителя ръководството на дружеството прави опит за дискредитация на свои експерти, работещи по проекта, в т.ч. и вътрешния одитор.

Въпреки горните констатации изпълнителя в допълнение предлага промяна и на конструкцията на сондажите – от „тежка“ (по-дълбоки обсадни и цялостни експлоатационни колони) на „лека“ (по-плитки обсадни колони и по-интервални експлоатационни колони, като в продуктивния интервал е сегментна и с намален диаметър). Изключително рисково, при газови сондажи в сложни геотехнически условия.

За изпълнителя икономическият ефект от предлаганата промяна на конструкцията на сондажите е по-ниски разходи за сондиране и оборудване на сондажите в размер на 10-15 млн. лв.(по-ниски разходи при сондиране на отвори с малки диаметри и по-къси обсадни колони).

За възложителя няма позитивен икономически ефект, а тежки технико-икономически последствия в т.ч. компрометиране на ПГХ „Чирен“.

В резюме, технико-икономическият ефект от предлаганите фундаментални промени в концептуалния проект за разширение на ПГХ „Чирен“ дават възможност на изпълнителя: да преодолее липсата на опит и експертиза за сондиране на наклонено-насочени сондажи; да получи неправомерно около 100 млн. лева.

За възложителят остават всички разходи, рискове и тежки технико-икономически проблеми, свързани с бъдещата експлоатация на ПГХ „Чирен“ и със сигурност неговото компрометиране.

С оглед гореизложеното експертите на Българския енергиен и минен форум (БЕМФ) основателно предполагат наличие на корупционна практика във въпросната обществена поръчка, чието изпълнение с избраната организация поражда и сериозни рискове за енергийната сигурност на страната.

Анализирайки състоянието на проблема експертния екип на БЕМФ, извършил анализа на действията и обстоятелствата по организиране и изпълнение на обществената поръчка предлага:

  • изпълнението на обществената поръчка да бъде прекратено незабавно, като бъдат отчетени забележките и препоръките от доклада на вътрешния одитор;
  • обществената поръчка да бъде обявена повторно при обявените технически условия и реализирана след ревизия на херметичността на съществуващите сондажи, тяхната рехабилитация или ликвидиране;
  • за действията на ръководството на „Булгартрансгаз“ ЕАД във вреда на дружеството и енергийната сигурност на държавата да бъде сезирана Прокуратурата на България, както и Европейската прокуратура поради съфинансиране на проекта и с европейски средства.“

Това е сигналът, на който българската държава не реагира. Той обаче е достатъчно тревожен за Европейската прокуратура, която изпраща свой екип на място, за да разследва как България харчи парите на европейските данъкоплатци. Енергийният министър Владимир Малинов обяви, че спира проекта заради започналото прокурорско разследване, но призна, че „Булгартрансгаз“ вече е изплатил авансово над 60 млн. лв. на фирмата-изпълнител.

ЗА КАКВО Е СЪЗДАДЕНО ЧОВЕЧЕСТВОТО

Източник/ци: Вместо да прекрати злоупотребите в „Чирен“, „Булгартрансгаз“ e уволнил одитора, който ги е разкрил

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!