Радев рецитира Ботев във Враца: Още ли народът го смучат наши и чужди гости...

Аз вярвам, че няма българска обреченост, има българска воля, българска дързост, български талант и Ботев е тяхното въплъщение, но вярвам, че всеки от нас днешните българи носи част от тях в себе си, добави държавният глав

Днес отново се стичаме във Враца, за да почетем Ботев и падналите за нашата свобода. Правим го от сърце и по традиция, но свободата не е традиция, тя е отговорност и позиция, дела и нерядко саможертва.

Това заяви президентът Румен Радев в словото си на тържествена заря проверка във Враца по повод Деня на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България.


Героичните жертвени поколения извоюват свободата, щастливите поколения я наследяват, слабите поколения я разпиляват, отбеляза той.

Ден като днешния не е повод за патос, а повод за смирение и размисъл над думите на поета, които продължават да предизвикват поколенията – още ли свестните у нас считат за луди, още ли глупецът всеки почита, още ли народът го смучат наши и чужди гости, още ли българи в тежка чужбина се скитат немили-недраги, заяви президентът Радев.

Отговорите ги знаем, но аз вярвам, че няма българска обреченост, има българска воля, българска дързост, български талант и Ботев е тяхното въплъщение, но вярвам, че всеки от нас днешните българи носи част от тях в себе си, добави той.


Отбелязваме 148 години от гибелта на поета и революционер Христо Ботев и подвига на Ботевата чета.

Хора от цялата страна пристигнаха във Враца, за да се преклонят пред делото на поета и революционер, войводата, отдал живота си за свободата на родината.

Пред паметника на Ботев строй от военнослужещи от 10-и механизиран батальон – Враца, студенти от филиалите във Враца на Медицински университет – София и Великотърновския университет, и ученици от Средно училище „Христо Ботев"-Враца посрещнаха официалните лица.

Да почетат героите, паднали за свободата на България, тук бяха президентът Румен Радев, министър-председателят Димитър Главчев, зам.-председателите на Народното събрание Росица Кирова и Кристиан Вигенин, министърът на отбраната Атанас Запрянов, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, Врачанският митрополит Григорий - наместник-председател на Светия синод на Българската православна църква, официални делегации от побратимени градове, лидери на партии, евродепутати, народни представители и др.

Като домакин на събитието обръщение към присъстващите направи кметът на Враца Калин Каменов, който още в началото припомни словата на Ботев: "Големите хора вършат малките работи. Малките хора вършат големите работи". Днес 148 години след гибелта на Ботев и неговите четници, тези думи изказани от него продължават да бъдат актуални. И днес всеки от вас може да бъде онзи, който върши големите работи. Днес, когато врачани празнуваме своя празник, отбелязваме и празника на детето. В този ден се прекланяме и пред подвига на Ботев. Някак случайно може би за да ни подскаже, че днес повече от всякога трябва да обърнем сериозно внимание към децата. Дали сме онзи пример, който ги учи като малки хора да бъдат готови за големите дела?", попита той.

Под звуците на Представителния военен духов оркестър на Сухопътните войски бяха споменати имената на героите, борили се за освобождението на България. Пред паметника на Христо Ботев бяха положени венци и цветя, след което зарята озари небето над Враца.

След тържествената проверка президентът прие рапорта на командващия почетните роти.

Преди зарята-проверка в голямата зала на Драматично-кукления театър бе представен и тържествен концерт. Участие взеха ансамбъл „Филип Кутев“, квартет „Армейска песен“, Симфониета – Враца, хор „Гена Димитрова“ – Плевен, певците Гуна Димитрова и Райко Кирилов, режисьор на спектакъла е арх.Пламен Мирянов.

За първи път Денят на Ботев е честван през 1884 г. във Враца и Пловдив, сочи справка на отдел "Справочна" в БТА. Официално се отбелязва от 1901 г., когато на тържествата на връх Вола присъстват Ботеви четници. От 1953 г. до 1988 г. се чества като Ден на Ботев и на загиналите в борбата против турското робство, капитализма и фашизма и в Отечествената война, от 1988 г. до 1990 г. - като Ден на Ботев и на загиналите за национално и социално освобождение на България, от 1991 г. до 1993 г. - като Ден на Ботев и на загиналите за свободата на България.

С Решение на Министерския съвет от 31 май 1993 г. 2 юни е обявен за Ден на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България.

Всяка година на 2 юни в 12:00 ч. от 1948 г. насам, се отдава почит към паметта на загиналите за свободата и независимостта на България с едноминутно мълчание, вой на сирени и звън на камбани в продължение на две минути.

ЗА КАКВО Е СЪЗДАДЕНО ЧОВЕЧЕСТВОТО

Източник/ци: Радев рецитира Ботев във Враца: Още ли народът го смучат наши и чужди гости...

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!