Невенът е синоптик и лечител
![]() |
Снимка: list-of-birthstones.com |
Невенът (Calendula officinalis) заема достойно място сред родните цветя. Цъфти от юни до късна есен, достига от 30 до 60 см височина, цветовете му греят от жълто до оранжево, дръжките и листата му са сочни и лепкави на пипане. Има различни разновидности: с пълни цветчета, със светли или тъмни тичинки, но в лечебната си сила те са равностойни. Народът го цени не само заради красивите цветове, а и заради лечебните му качества. В народната медицина растението се събира и прилага с цветовете, стъблата и листата. Трябва обаче да се бере при силно слънце, тогава лечебната му сила е най-голяма. Сега е най-доброто време да го използвате
в прясно състояние
да си приготвите лекарство, а и да си изсушите от него за зимата.
Невенът има противомикробно действие и способност да ускорява заздравяването на раните. Като кръвопречистващо растение той е най-доброто средство при жълтеница. Мехлемът от невен е изключително ефикасен при разширени вени, подутини от измръзване и рани от изгаряне. Много помага и при гъбички на краката. При генитални гъбични заболявания са особено ефикасни промивките и баните с невен. При контузни рани с кръвонасядания, рани от залежаване, отоци и разтеглени мускули се препоръчват компреси с тинктура от невен, разредена с преварена вода.
Пигментация на кожата, старчески петна и грапави кожни образувания могат да изчезнат, ако продължително време се мажат по няколко пъти на ден с прясно изцеден сок от невен.
Сокът от
дръжките
лекува брадавици и краста. Вътрешно под формата на чай растението се препоръчва при жълтеница, чернодробни заболявания, язва на стомаха, възпаление на дебелото черво, воднянка, кръв в урината, при високо кръвно налягане и като успокояващо нервната система средство. Чай от две равни чаени лъжички цветчета на чаена чаша вода е отлично средство при запек. Същата отвара се дава и при глисти.
Народът познава не само лечебните качества на това цвете, но го смята и за много добър синоптик. Ако след седем часа сутринта цветчетата му са все още затворени, това със сигурност означава, че същия ден ще вали. Поради това в миналото в някои селища са го наричали "дъждопоказател".
ЗА КАКВО Е СЪЗДАДЕНО ЧОВЕЧЕСТВОТО
Следвайте "Буднаера" в Телеграм
Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!