Наистина ли екстрактът от гравиола е десет хиляди пъти по-ефективен от химиотерапията?
![]() |
Снимка: 30dumi.eu |
Преди повече от четвърт век е проведено изследване на семена от гравиола. Тогава те са показали невероятен потенциал в борбата срещу рака, толкова невероятен, че медицинското общество погледнало на резултатите с пълно недоверие.
През 1996 г. в списание Natural Products е публикувано съобщението, че “Съединение 1″ (едно от петте вещества, извлечени от семената на гравиолата) има “селективен цитотоксичен ефект върху аденокарцином на дебелото черво, десет хиляди пъти по-ефективен и по-силен от адриамицина.”
Адриамицинът е известен също като “червения дявол” заради наситения си червен цвят и ужасните странични ефекти, които понякога причиняват фатално увреждане на сърдечно-съдовата система. Ариамицинът няма “селективна цитотоксичност” – способността да убива само раковите клетки без увреждане на здравето – и това е, което го прави толкова опасен. Въпреки това за половин век, това вещество е на първа линия в борната срещу рак.
От 1996 г. са правени малко проучвания на гравиолата. През 1999 г. е доказано, че този екстракт влияе благотворно при рак на простатата и рак на гърдата, през 2002 г., е установено, че може да помогне при лечението на хепатом (рак на черния дроб).
И сега, през 2011 г. в списание Nutrition and Cancer са публикувани обещаващи изследвани на гравиолата и рака на гърдата. Установено е, че плодовият екстракт съдържа вещества, които потискат онкогена (канцерогенният ген) в раковите клетки на тумор на гърдата. Онкогенът, известен като катализатор на епидермалния фактор на растежа, е идеална цел за терапия.
Според изследователите, след пет седмици третиране с екстракт от гравиола значително намалява нивата на експресия на белтъците EGFR, р-EGFR и р-ERK в MDA-MB-468 (рак на гърдата) с 56 процента, 54 процента и 32,5% съответно. Като цяло екстрактът инхибира растежа на тумори средно с 32%.
Авторите на изследването правят следното заключение:
Тези данни показват, че екстрактът от индуцира значително инхибиране на растежа на раковите клетки MDA-MB-468 в лабораторни условия. Той също може да доведе до значителен протективен ефект за жените, които са предразположени към рак на гърдата. Като се имат предвид всички резултати от изследванията, вече е време да се преосмисли значението на гравиолата в превенцията и лечението на рак на дебелото черво или рак на гърдата. “
ЗА КАКВО Е СЪЗДАДЕНО ЧОВЕЧЕСТВОТО
Следвайте "Буднаера" в Телеграм
Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!