Новогодишна честитка: Гърция увеличава цената на пътните такси от 1 януари

Източник: trud.bg

Завишаването на пътните такси се отнася до всички платени пътища. По магистралата "Атика Одос" с по-скъпи такси ще пътуват шест категории превозни средства, предава БНР. При мотоциклетите цената става 1,25 евро, за леките автомобили - 2,55 евро.

Същата е цената и за автомобили с кемпери и микробуси. За малки и средни камиони ще се плаща 6,30 евро, а за тировете - 10,10 евро. Увеличение има и на другите платени пътища.

За "Олимпия Одос", за движение Атина - Пиргос, цената от 15,40 евро става 19,50 евро. За маршрута Коринт - Каламата цената скача с 45 цента и става 11,75 евро. Повишаването на таксите се аргументира с годишната корекция на инфлацията, съгласно договора за концесия.

Корекцията отразява увеличените разходи за експлоатация и поддръжка на пътната мрежа. Заплащането е в зависимост от изминатото разстояние. За да не се губи време в чакане на пътните каси, се препоръчва да се използва електронно устройство за тол такси.

28.12.2025