Росен Йорданов: "Мутрите вън" носи мутрите вътре

Източник: Автор: Епицентър | epicenter.bg

Всъщност истинската битка е между демокрацията и популизма. Това каза в предаването “Офанзива с Любо Огнянов” по Нова нюз психологът Росен Йорданов. “Популизмът е да казваш на хората онова, което искат, и да им казваш, че е възможно.

Популизмът е нещо, което никога не съгражда нещо по-добро”, обясни психологът. По думите му градусът на маниакалност, който беше зададен от Асен Василев, когато влезе в Комисията по бюджета, нараства. “Очевидно това поведение е заразно.

Нараства сексуалният апетит, нараства агресията, нараства маниакалното величаене на собствената ти личност, нараства куражът ти. И в крайна сметка виждаме, че това е заразно.

И Мирчев видях, че се прави на батка пред един кабинет, сега виждам Радостин Василев, който се изяви като боксьор”, коментира той сблъсъкът между лидера на МЕЧ Радостин Василев и депутата от ДПС-НОВО НАЧАЛО Гюнай Далоолу.

“Ще стигне дотам, че ще проличи, че тези, които крещят: “Мутрите вън!”, всъщност носят мутрите в себе си. Бяхме свидетели на това нажежаване на обстановката през цялата година. Изненадата не е в това, че тези хора ескалираха толкова.

Изненадата е в самопрострелването, което направи правителството, като даде повод на иначе беззъбите вълнения през годината”, смята Йорданов. По думите му през тази една година всяка случка беше преекспонирана, хиперболизирана, агравирана. “Но никога нямаше да се стигне до падането на правителството и развихрянето на тези асоциални прояви, ако не се беше случил този бюджет, който събра несъбираемото”.

“Идеята е това да се поддържа още известно време, за да може да се даде време на този, за когото работят, или на хората, които стоят зад него. Има предвид човека, който обитава “Дондуков 2”, за да се стигне до една дилема - Пеевски или онзи човек”, коментира психологът, визирайки президента Румен Радев. Според него това е адресирано към хората, които по принцип не гласуват.

“Насочено е към тези, които трайно са се дезангажирали, тези, които трайно са се откъснали от политиката. Защото това трябва да отврати всички.

И трябва да покаже, че в нашия политички живот няма институции - всичко се е разпаднало, няма здравомислещи хора, всичко е падение и трябва да се появи здрава ръка.” Според него политическата сцена е обхваната от опасна тенденция на нарастваща агресия и "маниакално величание", които заплашват устоите на държавността.

"Популизмът е да казваш на хората онова, което искат и да им казваш, че е възможно. Популизмът е нещо, което никога не съгражда нещо по-добро", заяви Росен Йорданов, цитиран от NOVA. Епидемия от агресия в парламента Психологът направи дисекция на поведението на политическите лидери, като посочи конкретни примери за ескалация на напрежението.

Според него "тонът на маниакалност" е бил зададен първоначално от бившия финансов министър Асен Василев при влизането му в Комисията по бюджета. "Очевидно това поведение е заразно. Нараства сексуалният апетит, нараства агресията, нараства маниакалното величание на собствената ти личност, нараства куражът ти", коментира Йорданов.

Експертът визира и конкретни скорошни сблъсъци в Народното събрание, включително поведението на депутата от "Да, България" Ивайло Мирчев и физическата саморазправа с участието на лидера на МЕЧ.

"И Мирчев видях, че се прави на батка пред един кабинет, сега виждам Радостин Василев, който се изяви като боксьор", допълни психологът по повод скандала с депутата от "ДПС - Ново начало" Гюнай Далоолу.

Мутрите са вътре в нас Росен Йорданов предупреди, че лозунгите от площадите често се разминават с реалното поведение на тези, които ги издигат. "Ще стигне дотам, че ще проличи, че тези, които крещят: 'Мутрите вън!', всъщност носят мутрите в себе си", прогнозира той. Според анализатора, правителството само е дестабилизирало ситуацията, като е дало повод за ескалация чрез предложения бюджет, който "събра несъбираемото".

Сценарият за "Здравата ръка" Според психолога, хаосът не е случаен, а има за цел да отврати избирателите и да подготви почвата за нов играч или модел на управление. Той очерта сценарий, при който обществото изкуствено се тласка към дилема между Делян Пеевски и президента Румен Радев. "Идеята е това да се поддържа още известно време, за да може да се даде време на този, за когото работят, или на хората, които стоят зад него.

Имам предвид човека, който обитава 'Дондуков' 2", поясни Йорданов. Целта на тази стратегия е пълно дезангажиране на хората от политиката. "Това трябва да покаже, че в нашия политически живот няма институции - всичко се е разпаднало, няма здравомислещи хора, всичко е падение и трябва да се появи здрава ръка", заключи експертът.

21.12.2025