Първоначално се говореше за разходване на замразените активи, сега подходът на ЕС е друг, става въпрос за 90 млрд., които ще бъдат евентуално заем през бюджета на ЕС, коментира още външният министър в оставка.
Въобще в какъв момент, как ще се стигне до тяхното разходване, по какъв начин ще бъдат предоставени, е обект на последващи уточнения.
Затова казвам, че не бива да се спекулира с информацията, допълни той.
На въпрос каква част от тези 90 млрд. евро се пада на България, министър Георгиев каза, че е твърде рано да се говори за това.
На въпрос дали, ако президентът Румен Радев направи "пробив" на политическия терен, той ще промени външнополитическия курс на страната, външният министър коментира, че президентът има различна визия за външната политика на България, нееднократно го е декларирал и нееднократно е излизал с призиви или послания, които са в разрез с външната политика на държавата.
Така че – да, най-вероятно той би направил някои подобни постъпления, смята Георг Георгиев.
Източник: БНТ, БТА
21.12.2025