Лидерите на водещи европейски държави изпратиха във Вашингтон проект на своите предложения за разрешаване на конфликта в Украйна, съобщи списание Der Spiegel. Според списанието, европейските лидери работят по контрапредложения от петък вечерта . Те са подготвили собствен работен документ, който вече е изпратен във Вашингтон.
Той представлява преработена версия на американския план, уточни изданието. По-рано лидерите на ЕС изразиха несъгласието си с няколко точки от американския мирен план, както и необходимостта от неговото преразглеждане. Според Bild те са недоволни предимно от предложенията на САЩ за признаване на суверенитета на Русия над Крим, Донбас и други територии.
Те също така смятат за проблематични разпоредбите за евентуално съкращаване на украинската армия, гаранциите за сигурност и използването на замразени руски активи.
23.11.2025