"Тюркийе тудей": Черноморските маршрути създават напрежение между Турция и Русия

Източник: petel.bg

Снимка: Президентство на Русия Серия от инциденти в руски и турски пристанища на Черно море и край бреговете на Украйна повдигна въпроси относно нарастващото напрежение между Турция и Русия, докато руски пътнически кораби биват отпращани от Турция, а руски дронове обстрелват танкер, плаващ под турски флаг, пише сайтът "Тюркийе тудей", цитиран от БТА.

Опит за възстановяване на фериботната линия Трабзон-Сочи се превръща в източник на напрежение В началото на ноември опит за възстановяване на фериботната линия между Трабзон - голямо черноморско пристанище в североизточна Турция - и руския курортен град Сочи се сблъска с неочаквани проблеми.

При първото плаване по маршрута, което е осъществено от турския фериботен кораб „Сийбридж“ (Seabridge) – плавателният съд е задържан от властите в Сочи за 48 часа, въпреки липсата на каквито и да е нередности с документацията му.

Според сведения от мястото на инцидента, след задържането на кораба руски специални части се качили на борда и извършили интензивно претърсване, което продължило около осем часа, а водолази проверили корпуса на плавателния съд.

В крайна сметка на „Сийбридж“ било разрешено да влезе в пристанищната зона, но не и да акостира на кея, заради което фериботът се върнал в Трабзон, без да свали пътници в Сочи. На руски круизен кораб е отказано влизане на историческия кей Сарайбурну в Истанбул Няколко седмици след случая в Сочи подобна сцена се разиграва и в Истанбул.

Късно снощи руският круизен кораб „Астория Гранде“ (Astoria Grande), който извършва редовни пътувания от Русия до Турция и различни средиземноморски пристанища, е поискал разрешение да акостира в Сарайбурну - историческа крайбрежна зона, намираща се на върха на стария полуостров на Истанбул, и една от основните спирки за круизите, които пристигат в града - но е получил отказ от турските власти.


Повече в petel.bg

22.11.2025