МВР и АПИ с новини за камерите за средна скорост

Източник: marica.bg

Процедурата по адаптиране на системите на МВР и АПИ е на финалната права. Министър Даниел Митов съобщи в парламента, че много скоро камерите за средна скорост ще започнат да издават глоби по новия ред. Какво се променя?

Експерти синхронизират нормативните актове, за да може данните да се обработват и нарушителите да бъдат санкционирани без забавяне. Това означава, че шофьорите вече няма да могат да „бягат“ от санкции, дори да карат бавно пред камерата и бързо между точките. Депутатът Иван Белчев предупреди: много водачи рязко намаляват преди последната камера, което създава риск от катастрофи.

Митов обеща анализ на всички участъци и реално оценяване на ефекта след като системата заработи. Според министъра – ще се проучи европейската практика. Ако е необходимо, ще бъдат въведени допълнителни обозначения, за да знаят шофьорите къде започва и свършва контролът.

Кога започват глобите? Официална дата не е обявена, но Митов увери: „Съвсем скоро.“

22.11.2025