Кийт Кийт напуска администрацията на Тръмп Чуйте статията: Специалният пратеник на американския президент за Украйна Кийт Келог е информирал екипа си, че ще напусне администрацията през януари, съобщи Ройтерс.
Това би означавало загуба на ключов защитник на Украйна в администрацията на Тръмп. Специалният президентски пратеник е временно назначение и на теория такива пратеници трябва да бъдат потвърдени от Сената, за да останат на позициите си след 360 дни. Вероятно по тази причина Келог е направил изявлението.
Напускането му ще бъде нежелана новина в Киев. Келог е осъждал по-категорично руските атаки срещу украинската гражданска инфраструктура от други служители на администрацията на Тръмп.
Понякога той се е сблъсквал със специалния пратеник за мирни мисии Стив Уитков, който е повтарял някои от тезите на руския президент Владимир Путин и е застъпвал едностранчив териториален обмен като част от дългосрочно мирно споразумение .
Сред успехите на Келог е улесняването на освобождаването на десетки заложници, държани от беларуския лидер Александър Лукашенко, в замяна на ограничено облекчаване на санкциите.
Запознат с мисленето на Келог коментира, че той е стигнал до заключението, че твърде много служители на администрацията работят по Украйна и че в администрацията липсва признание, че Русия , а не Украйна, бавно движи мирните преговори.
Според друг, запознат с решението на Келог, той никога не е възнамерявал да остане в администрацията дълго. Докато Тръмп е бил изцяло фокусиран върху прекратяването на войната в Украйна, подходът му към това как да го направи се е променил драстично. През март той за кратко прекрати обмена на разузнавателна информация с Украйна, преди бързо да го възобнови.
Докато Тръмп създаде нова програма, чрез която европейските съюзници купуват американски оръжия от името на Киев, той до голяма степен прекрати програмите за военна помощ на САЩ, създадени от бившия президент Джо Байдън.
Тръмп встъпи в длъжност, настоявайки за незабавно прекратяване на огъня, но се отказа от това искане след среща с Путин в Аляска през август. През октомври той отново прегърна идеята за прекратяване на огъня по фронтовата линия след среща с украинския президент Володимир Зеленски във Вашингтон. Келог забележимо отсъстваше от тази октомврийска среща.
По-рано този месец неговият заместник, Джон Коул , напусна поста си, за да стане специален пратеник на САЩ за Беларус. Не е ясно кой ще замени Келог. Съединените щати все още не са назначили посланик за Украйна, потвърден от Сената.
Дипломатът от кариерата Джули Фишър беше назначена през май за временно управляващ в мисията на САЩ в Киев. Междувременно Кремъл заяви, че контактите със Съединените щати продължават, но няма новини относно мирен план за край на конфликта в Украйна. По-рано се появиха медийни съобщения за американски план , който предвижда значителни териториални отстъпки на Киев и намаляване броя на украинските въоръжени сили.
20.11.2025