Fox: Администрацията на Тръмп не коментира скандала в Украйна

Източник: epicenter.bg

Администрацията на Доналд Тръмп досега запазва мълчание относно разрастващия се корупционен скандал в правителството и най-близкото обкръжение на украинския президент Владимир Зеленски, съобщава близката до Тръмп и най-гледана телевизия в САЩ Фокс нюз.

Белият дом не отговори на искане за коментар относно обявеното тази седмица разследване за корупция в размер на 100 милиона долара, което вече доведе до оставките на високопоставени украински длъжностни лица.

Корупцията отдавна е източник на напрежение в отношенията между САЩ и Украйна. През 2019 г. администрацията на Тръмп замрази около 400 милиона долара военна помощ за Украйна, позовавайки се на опасения за корупция в правителството.

По същото време сътрудници на Тръмп търсеха информация за неговия демократически опонент Джо Байдън, който тогава беше вицепрезидент в администрацията на Барак Обама. Междувременно синът на Байдън — Хънтър Байдън — заемаше позиция в борда на украинската енергийна компания „Бурисма“ срещу възнаграждение от 50 000 долара месечно.

Като вицепрезидент Джо Байдън беше заплашил, че САЩ ще спрат отпускането на 1 милиард долара гаранции по заеми, ако Украйна не освободи главния прокурор Виктор Шокин, когото западните правителства обвиняваха, че не преследва корупционни случаи.

По-късно Шокин твърдеше, че е бил уволнен, защото е разследвал „Бурисма“ - твърдение, което американски и европейски представители оспорват.

Президентът Доналд Тръмп в продължение на месеци работи за постигането на мирно споразумение между Русия и Украйна, като САЩ са предоставили на Киев около 175 милиарда долара помощ от началото на войната през 2022 г.

Украинските антикорупционни служби - Националното антикорупционно бюро (НАБУ) и Специализираната антикорупционна прокуратура (САП) - заявиха, че са работили 15 месеца по „Операция Мидас“, разследване, което включва около 1000 часа подслушвания.

Според разследващите, проверката е разкрила схема за подкупи, при която изпълнители на държавната ядрена компания „Енергоатом“ са плащали комисиони от 10–15% - общо около 100 милиона долара - за да запазят държавните си договори.

По данни на прокуратурата предполагаемият ръководител на схемата е бил Тимур Миндич - дългогодишен сътрудник на Зеленски и съсобственик на бившето му продуцентско студио, както и съветник на правосъдния министър Герман Галущенко.


Повече в epicenter.bg

17.11.2025