/КРОСС/ Бюджет 2026 допълнително стимулира негативни процеси и не подпомага икономиката за премахването на дисбалансите. С тази констатация започна коментара си пред БНР финансистът Любомир Дацов от Фискалния съвет на България. "Има противоречие между това, което се нарича монетарна и фискална политика.
Обикновено централните банкери говорят, че тези две политики трябва да вървят ръка за ръка. За съжаление в доста от европейските страни, не само в България има ясна изразена процикличност и фискалната политика и монетарната политика са противоположни", уточни той.
По думите му бюджетът за следващата година има същата структура, каквато е на Бюджет 2025 и затова трудно може да се каже, че има нещо различно като политика и тенденция в него: "Затова и недостатъците на новия са и недостатъците на настоящия бюджет.
... Няма нито една област, в която да има обяснение защо няма заявени намерения за промени.
Или поне автоматичните формули за увеличение на доходите за пет дни могат да бъдат прокарани промени в законите, ако са съгласни, че това е проблем в бюджета, пречи и че не е нормално бюджетът да се управлява по технически формули.
... Формули, които допълнително добавят растеж, не позволяват да има никаква политика".
Дефицитите не се овладяват, дългът нараства дори с много повече, отколкото е нужно за финансиране на дефицитите, посочи Любомир Дацов и определи това като проблем като този, който се получи в Румъния: "В момента Румъния е с относително нисък дълг - под критериите - нямаше никакъв повод да има тази толкова остра бюджетна криза от гледна точка на дълга, но тя се получи.
Другата държава със силно нарушени баланси е Унгария. Тези бюджетни кризи си имат своята цена и тя минава през лихвените плащания, които скачат неимоверно".
16.11.2025