Турски сеизмолог: Очаква се силно земетресение в Егейско море

Източник: dnes.dir.bg

"Изправени сме пред анормална ситуация в окръг Балъкесир, където преживяваме процес, известен като "земетръсна буря", заяви проф.

Сюлейман Пампал Чуйте статията: Турски сеизмолог смята, че има висока вероятност за земетресение с магнитуд от 7-8 степен в Егейско море по разломната линия между гръцките острови Крит и Родос , предава БТА.

Пред частния телевизионен канал СиЕнЕн-Тюрк проф. Сюлейман Пампал коментира повишената в последно време сеизмична активност в западната част на Турция, където в град Съндъргъ, окръг Балъкесир, на 10 август и 27 октомври т.г. станаха две земетресения с магнитуд 6,1 , както и множество по-слаби трусове.

"Изправени сме пред анормална ситуация в окръг Балъкесир, където преживяваме процес, известен като "земетръсна буря", в който са станали над 15 хиляди земетресения. Ежедневно се регистрират земетресения с магнитуд 4-5 и по-слаби, два пъти преживяхме там и трусове с магнитуд 6,1", подчерта ученият. Според проф.

Пампал подобна ситуация в началото на тази година е наблюдавана и в Егейско море, в района на гръцкия остров Санторини, където станаха десетки хиляди земетресения. Експертът обясни, че причината зад тези "земетръсни бури" са системите на Елинската дъга и Кипърската дъга по линията Крит-Родос, където Африканската плоча се подплъзва под Анадолската. "На север от тази линия се намира върхът на Африканската плоча.

Когато този връх се потапя по-дълбоко, той се доближава до магмата", каза той. "През 2011 г. и в началото на тази година (през януари, февруари и март) преживяхме такава "земетръсна буря" в по-голям мащаб в Егейско море.

Сега това движение се е преместило на изток. В региона сеизмичната активност, свързана с магматичната активност, се проявява под формата на "земетръсна буря", обясни ученият.


Повече в dnes.dir.bg

11.11.2025