Николай Попов-Чайника, разследван за атентат, е починал

Източник: flagman.bg

Почина Николай Попов-Чайника, съобщиЕраНова.

Той бе предприемач, бивш учител в гимназията по автотранспорт, но името му влезе в криминалните сводки след кървавия атентат срещу плажния концесионер Рали Пенков в Обзор на 13 юли 2005 г., в който загинаха 29-годишната му съпруга Златина и 2-годишната им дъщеричка.

Чайника бе арестуван заедно с известно по онова време име от ъндърграунда Страхил Капелов. Двамата са обвинени в изнудване на плажния концесионер - бивш бизнеспартньор на Чайника. По делото са събрани данни, че Рали Пенков е бил изнудван заради договора за концесия на плажа в Обзор, като са му искани над 300 000 лв.

Години след атентата Капелов и Попов са осъдени, но и двамата се споразумяват с прокуратурата, което става причина да получат минимални присъди. Разследването за самия атентат обаче е прекратено, а поръчителите и извършителите остават неразкрити. В 9,30 ч.

на 13 юли 2005 г. под предната дясна гума на джипа на Пенков в Обзор избухва мощна бомба. Когато атентаторът натиска копчето, в колата вече са Рали, съпругата му и 2-годишната им дъщеря.

Колата избухва пред къщата на Пенков. Бомбата убива на място детето, а Златина издъхва в бургаската болница след 48 часа в кома. Самият Рали също е тежко ранен, но оцелява.

Пенков е бивш полицай от Специализирания отряд за борба с масовите безредици в Бургас, човекът, който през 1993 г. заедно с Георги Николов-Мечката и Найден Милков основават "Първа частна милиция", превърнала се в една от най-мощните охранителни фирми по Южното Черноморие . След убийството на Мечката през юни 1995 г.

Рали и Найден се оттеглят от охранителния бизнес. Пенков се пренасочва към бизнеса с плажове и през 1999 г. печели 20-годишна концесия за централната ивица на Обзор.


Повече в flagman.bg

11.11.2025