Овчаров: Румънската рафинерия на "Лукойл" също е под санкции

Източник: petel.bg

кадър:  Bulgaria ON AIR Въвеждането на възможност за назначаване особен управител на "Лукойл" е своеобразна национализация. Тази своя позиция разви бившият министър на енергетиката Румен Овчаров в предаването "Опорни хора". "В 21-и век България е първата държава в ЕС, която започва национализация.

Това е. Пак сме първопроходци. Вместо да защитим националните си интереси, както го правят нормалните държави.

Орбан неслучайно днес е в САЩ и съм сигурен, че ще намери начин да защити интереса си. Защото петролът, който получава Орбан, е 100% руски. А нашият петрол е нула процента руски", коментира Овчаров пред Bulgaria ON AIR.

По думите му България е трябвало да поиска отсрочка на санкциите още преди две седмици. "Особеният управител въобще не помогна на Германия. Като имате предвид, че "Роснефт" е държавна руска компания, докато "Лукойл" е частна компания.

И "Нефтохим" няма никакво отношение към проходите на руската държава от руски петрол", подчерта той. "Ако санкциите не бъдат отменени, и то в много кратък период от време, която и да е фирма не може да се оправи и ние оставаме без горива. Рафинерията в Румъния на "Лукойл" е също под санкции, рафинерията в Сърбия е под санкции, рафинерията в Унгария казват, че няма работи поне шест месеца.

Не знам колко няма да работи рафинерията в Словакия. Обяснете ми откъде ще дойдат горивата. Половината резерви на "Лукойл" се намират в чужбина.

Кой ще плати и как, за да дойдат тези резерви тук", запита специалистът.


Повече в petel.bg

09.11.2025