Туршиите остават непродадени — българите купуват по-малко

Източник: standartnews.com

Есенният сезон на зимнината отново дойде с изобилие по пазарите, но и с почти празни кошници. В Ямбол, Сливен и в други градове на страната търговците отчитат свито потребление и все по-малко хора, които затварят буркани. Българите купуват в малки количества, а младите семейства все по-често избират готови туршии вместо традиционното домашно приготвяне, разказва бТВ.

По сергиите цари цветно изобилие от родно производство – зеле, моркови, чушки и цвекло. Цените са приблизително като миналата година, но купувачи почти няма. Някои търговци дори признават, че се налага да изхвърлят част от продукцията си.

На пазара в Ямбол зеленчуците вървят с усмивка и безплатна рецепта. „Всяка есен чакаме зимнината, но все по-малко хора идват. Правим списъци на чакащи за ваксини, но за буркани вече няма“, казва Динка, която продава от години.

Цената на зелето се движи между лев и 1,30 лева за килограм – уж достъпна, но явно недостатъчна, за да върне стария интерес. В Сливен картината е сходна. Там стоката идва предимно от местни производители и цените са дори по-ниски.

„Българско, от Глуфишево. Но тази година не се търси. Намалихме го от 1,30 на левче, а пак няма хора“, споделя Стоянка Славова.

Стоянка, освен прясно зеле, предлага и домашно кисело зеле и туршии – по 3,50 лв. за килограм зеле и по 10 лв. за буркан с туршия.

Тя сама приготвя стоката, защото забелязва нова тенденция: хората предпочитат готовите продукти пред суровите зеленчуци. „Давам рецептата – 10 литра вода, 400 грама сол, и задължително българско зеле“, усмихва се жената. На съседната сергия пиперът е най-сладък именно сега, но не намира купувачи.


Повече в standartnews.com

09.11.2025