Германия планира още 3 млрд. евро за Украйна

Източник: epicenter.bg

Германия планира да увеличи финансовата си помощ за Украйна с близо 3 млрд. евро (3,5 млрд. долара) през следващата година.

Това заяви днес говорител на германското министерство на финансите, цитиран от Ройтерс и БТА. Берлин е най-големият дарител на военна помощ за Украйна в Европа и е предоставил близо 40 млрд. евро на Киев от началото на руската инвазия през 2022 г.

В бюджета си за следващата година Германия е заделила 8,5 млрд. евро за Украйна. "Ще продължим подкрепата си, толкова дълго, колкото е необходимо за защита срещу руската агресия", каза говорителят.

Германските министри на финансите и отбраната ще добавят още 3 млрд.

евро за Украйна в окончателната актуализация на бюджета за следващата година, посочи говорителят, потвърждавайки информацията, разпространена за първи път в публикация на бизнес ежедневника "Ханделсблат".

Помощта ще включва артилерия, дронове, бронирани машини и подмяна на две системи за противовъздушна отбрана "Пейтриът", допълни говорителят. Правителствен източник каза пред Ройтерс, че германският канцлер Фридрих Мерц подкрепя тези планове, които се очаква да бъдат одобрени.

05.11.2025