Пленумът на ККП смени 11 партийни деятели на закрито заседание и избра втория по ранг генерал на въоръжените сили Голяма чистка на партийния връх в Китай. Централният комитет на управляващатаКитайска комунистическа партиясмени на пленума си тази седмица 11 свои членове, съобщи Ройтерс. Това е най-голямата промяна в състава на ЦК на ККП от 2017 г.
Тя стана факт на фона на продължаващата чистка в армията, отбелязва Ройтерс.
Изявлението беше публикувано днес - последния ден на ключовия пленум при закрити врата на органа с над 300 членове в Пекин, на който беше обсъден и предстоящият петгодишен план за икономическо развитие на Китай.
ККП заяви междувременно, че ще се фокусира върху ускоряване на самодостатъчността в науката и технологиите в условията на "дълбоки и сложни" промени и "нарастваща несигурност", предаде Асошиейтед прес.
Съобщението бе направено в комюнике, публикувано в края на четиридневния пленум за следващия петгодишен икономически план на партията за страната, предаде БТА. Китай обяви и приемник на втория по ранг генерал от въоръжените си сили. ЦК на ККП повиши Чжан Шънмин до заместник-председател на Централната военна комисия, след като предшественикът му беше изключен от Комунистическата партия.
Чжан вече е член на комисията и има звание генерал вРакетни войски на Народоосвободителната армия.
ЦК на ККП завърши своя пленум, на който бяха обсъдени и приети препоръките на ЦК на ККП за формулиране на 15-ияпетгодишен план за икономическо и социално развитие, предаде Синхуа, позовавайки се на комюнике от сесията.
Политическото бюро на ЦК на ККП председателстваше заседанието. Според комюникето генералният секретар на ЦК на КПК Си Цзинпин е изнесъл важни речи на партийния форум.
Периодът на 15-ия петгодишен план (2026-2030 г.) ще бъде от решаващо значение, тъй като Китай работи за укрепване на основите и напредък по всички фронтове за постигане на основна социалистическа модернизация до 2035 г., и по този начин ще служи като ключова връзка между миналото и бъдещето, гласи цитираното от Синхуа комюнике на пленума.
В момента Китай остава в етап на развитие, в който стратегическите възможности съществуват редом с рискове и предизвикателства, а несигурността и непредвидените фактори се увеличават, отбелязва Синхуа.
24.10.2025