Служители в ИААА готвят протести, искат 50% увеличение на заплатите

От стачния комитет съобщават за упорито нежелание на поредица от ръководства да пристъпят към реално подобряване организацията на работа и условията на труд и заплащане

Източник: Автор: Мария Атанасова | fakti.bg

Подготвят се масови протести в Изпълнителната агенция "Автомобилна администрация" (ИААА) при Министерството на транспорта и съобщенията (МТС).

От стачния комитет съобщават за упорито нежелание на поредица от ръководства в ИААА и МТС да пристъпят към реално подобряване организацията на работа и условията на труд и заплащане.

Над 60% от работещите в Агенцията са подкрепили следните искания: 1) окончателно изравняване на трудовите възнаграждения на полагащите еднакъв и/ли равностоен труд при еднакви и/ли сходни условия; 2) увеличаване с 50% на основните работни заплати; 3) преустановяване определянето на неръководни длъжности за заемане от държавни служители и възстановяване на работа на освободените на това основание след 01.01.2025 г.; 4) променяне на Класификатора на длъжностите и щатното разписание с въвеждане на главен и старши инспектор по трудово правоотношение; 5) назначаване на допълнителни 600 служители (инспектори за контрол и такива за провеждане на изпити, специалисти за административно обслужване и юристи) в областните отдели; 6) сключване с ФСО на КТ "Подкрепа“ на Колективен трудов договор и на Споразумение за държавния служител; Ще се пристъпи към осигуряване осъществяването през време на стачката на критично важни и непрекъсваеми дейности.

В случай на продължаващ отказ на изпълнителния директор Слав Монов и неговия екип да преговарят и да отправят конструктивни насрещни предложения, ще пристъпим към безсрочни ефективни стачни действия, пише в съобщението на стачния комитет.

21.10.2025