Гуверньорът на БНБ ще представлява България, ще има право на глас и мнение и ще участва в решенията по паричната политика, които ще се вземат във Франкфурт, допълни тя. „Така България ще бъде пълноценно представена и ще има своя глас. БНБ ще има пълноправен глас, право да участва пълноценно в гласуването.
Ще бъде представена наравно с останалите в Управителния съвет. Ще участва и ще изразява позицията си по решенията ни за паричната политика. Също като всички други членове.
Около тази маса няма малки държави. Всички членове са равнопоставени, имат еднакви права, получават еднакво внимание и право на глас", обясни президентът на ЕЦБ. Преминаването към еврото означава, че българите ще могат да правят парични преводи, да пътуват и да сключват сделки навсякъде в еврозоната без да трябва да обменят пари.
„Няма да мислят за колебания на валутния курс, дали левът е по-евтин или по-скъп, по какъв курс ще се обменя. Това дава гъвкавост и стабилност, защото знаете точната й стойност. Това е силна парична единица, която се счита за втората резервна валута в света", заяви Лагард.
Когато банките са част от евросистемата, това означава повече стабилност, достъп до повече ликвидност, участие в по-голяма група банки, както и надзор, организиран последователно и съгласувано в системата.
„Затова смятам, че по отношение на стабилност и достъп до ликвидност, това е реално преимущество", добави Лагард. Промените винаги пораждат притеснения, заяви тя. По думите й институциите могат да направят много, за да предотвратят злоупотреби при прехода от лев към евро.
„Мисля, че от август вече ще е въведен механизъм за превалутиране от лев към евро. Той би трябвало да функционира най-малко една цяла година. Струва ми се, че такъв е планът.
Така, когато пазаруват хората ще могат да видят и сравнят цената в лева и в евро, и да проверят дали превръщането е коректно без възползване, без някой добавен в цената малък бонус. Институциите трябва да прилагат правилата, защото принципът е превалутиране без вариации надолу или нагоре от гледна точка на потребителите. Затова те трябва наистина да налагат спазване на правилата и да се погрижат с тях да се съобразяват големите универсални магазини, но също и кафенетата и малките магазинчета - да не извличат полза."
21.10.2025