Ще плащаме ”водна такса”. Ще има отстъпка за бедните
Социално слабите ще имат таван на потреблението на вода по определена цена. Превишат ли го, ще плащат повече. "Водна такса" 10 ст./кубик ще има за всички.
Преференциална цена по 1 лев за кубик за количество, което ще се определи като достатъчно за покриване на битови нужди, е предвидена за социално слабите от 2020 г.
Ако обаче се потребява повече, би следвало да се плаща цялата цена, изтъкна заместник-министърът на регионалното развитие Малина Крумова, цитирана от БТА.
Предвижда се и въвеждането на компонент от цената на водата, който ще се плаща от потребителите на услугата, като той ще се събира в специализиран фонд.
Средствата от него ще са за подобряване на водната инфраструктура в райони без водни асоциации, с помпажна вода.
Предложеният размер на компонента е 10 стотинки за кубик вода, разкри зам.-министърът
Очаква се проектът на стратегия за водния сектор да бъде публикуван за обществено обсъждане след Коледа, каза Крумова.
Източник: http://dnes.dir.bg/news/kanalizatzia-vodosnabdjavane-sotzialno-slabi-26616699?nt=10