В Русия: Унищожаваме български храни и такива от ЕС

Руската федерация продължава планово и систематично да унищожава остатъчните количества хранителни и други стоки, които попадат в забранителния списък от страни, които са наложили санкции на Кремъл.

Това съобщи информационната платформа газета.ру, която показа снимки и видео от акцията на федералните власти.

Български кашкавал, сирена и други млечни продукти за няколко минути потънаха в огромни ями, изкопани за да поемат количествата внесени със задна дата от ЕС или на склад в района на Москва. Унищожени са 352 тона растителна продукция и 39 тона продукти от животински произход, съобщиха от Росселхознадзор. Част от стоката е хваната на митниците в Русия. Служителите са засекли контрабандата още през периода март-април, но трупането на храни в складовите държавни бази не може да продължава до безкрай, коментира газета.ру.

Правителството отнесе яки критики заради акцията за унищожаване на тонове годна за консумация храна. Критики дойдоха и от поддръжници на Кремъл, които обявиха, че унищожаване на тонове храна е грях.

Министърът на земеделието на Полша Марек Савицкий призова руския президент Владимир Путин да спре унищожаването на контрабандно внесени храни, който нарече акцията „грях“.

„Руснаците се нуждаят сега от тези продукти, а в нашите славянски традиции унищожаването на хляб се смята за тежък грях. Господин Путин не трябва да прави това“, каза Савицкий, цитиран от „Радио Полша“.

7plus7.net