По-добре да си гръцки пенсионер, отколкото български! Не може България да е в ЕС, а Гърция изхвърлена!

„По-добре да съм гръцки пенсионер, отколкото български. Аз преди съм пътувал, под 1000 евро не работят" разказва Димитър Варадинов, жител на Долни Богров в репортажз а БТВ.

Българските пенсионери нямат сили да съчувстват на гръцките, тъй като едвам свързват двата края. За българите – кризисните мерки на гърците са си чист лукс. За да оцелеят, някои от българските пенсионери разчитат на помощ от местния свещеник, разказват още в репортажа.

Църквата в Долни Богров не е само място за служби. Отдавна там обсъждат неволите в Гърция, но трудно се справят дори със собствените си.

„Взимам от попа пари, за да се храня. 

Той е човек, дава по 20, по 30 лева. 38 години съм работил", казва Методи Петров, чиято пенсия е доста по-малка от разходите му... /lentata.com/

Областен управител на Атика: Не може България да е в ЕС, а Гърция изхвърлена!

Рена Дуру – областният управител на гръцката област Атика, заяви в интервю за списание „Шпигел следното -  „Не може България да е в ЕС, а Гърция да бъде изхвърлена“.

На въпрос на изданието за големите опасения от напускане на еврозоната от Гърция и какво може да предложи Атина веднага, Дуру отговаря:

„Нуждаем се от истински инициативи за растеж и развитие в Гърция. Няма да намерим решение, когато планът за моята страна е пенсиите да се понижат до равнищата в Хърватия и други балкански страни или да ни изхвърлят.

Не може Румъния и България да са в ЕС и от години да се преговаря с Турция (за членство), а Гърция да бива изтласквана от европейското семейство“, заявява областният управител.

В „Уолстрийт джърнъл“ пък коментират темата за Сандански и как някога пълният с гръцки посетители български град сега страда от спад в бизнеса.

В материала се отбелязва, че ескалацията на гръцката криза е породила опасения от разпространение на „зараза“ към съседните страни. Според автора тази „зараза“ вече е реалност в Сандански, където гръцките туристи преди са били доста, а сега значително са намалели. /lentata.com/