"Жестока" борба с корупцията! Уволняват или МЕСТЯТ "Мараба, комшу, дай рушвет" в друг район?
Турски шофьор на тир е публикувал клип как български инспектор от ДАИ му иска подкуп
В социалната мрежа YouTube се разпространява видео, качено от турския потребител Дуран Джейхан. Клипът е публикуван на 31 май тази година – т.е. преди пет дни. Записът е от регистрираща камера, монтирана на предното стъкло на камиона – практика, която вече става популярна и в България. Видеото показва как български инспектори от Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“, известна преди като ДАИ, спират за проверка ТИР-а.
Българският инспектор приближава към кабината и започва да говори с шофьора. Тогава той излиза от кадър и в записа се чуват само гласовете на двамата.
Шофьорът на ТИР-а говори на турски, а българският инспектор му отговаря на смесица от български и турски думи.
Инспектор: „Мараба, комшу“.
Шофьор: „Какво искаш, пари ли да ти дам?“
Инспектор: „Кво искаш, контрол ли да ти правя? (смее се)“.
Шофьор: „Кач евро?“ (Колко евро – б.р.)
Тук се чува размяна на хартии. Вероятно документи, а и не само.
Инспектор: Чакай... бегай, бегай. Ъ?! Маави, знаеш ли какво е маави (синьо – б.р.)? Йок карамазъ (червено . б.р.), маави!
Шофьор: Още ли?
Инспектор: Йок карамазъ!
Сини са банкнотите от 20 евро, а червените – от 10 евро. След това диалогът продължава. Шумоленето на хартийки също.
Според потребители на мрежата, случаят се разиграва на магистрала „Марица“ близо до граничен пункт „Капитан Андреево“.
Лицето на инспектора се вижда ясно. Наред са началниците му.
Диалогът започва след 01:40 на записа:
Уволняват подкупния служител на ДАИ
Репортерът на БЛИЦ се опита на научи подробности по случая директно от „Автомобилна администрация“ (бившата ДАИ) в Хасково. Това се оказа изключително трудна задача. Най-напред ни отпратиха към пресцентъра в София, защото те нямали представа за какво става въпрос. На второто позвъняване отговориха само с мълчание, а на третото вече не вдигнаха телефона.
Служител на автомобилната агенция обаче каза няколко думи повече, но помоли да не бъде цитиран, защото „ни дебнат отвсякъде”. Той каза, че човекът от видеото се казва Петър Валентинов, че от доста време срещу него има оплаквания и затова ръководството е взело решение да го премести в друг район. Служителят предполага, че това видео е устроено на Петър нарочно, защото той от доста време е изнудвал тираджии и, че най-вероятно сега ще бъде уволнен.
Тодорка НИКОЛОВА, БЛИЦ