По нареждане на Европа? опростяваме дългове и на Афганистан
България ще опрости дълга и на Афганистан…
Министерският съвет одобри проекта на актуализирано междуправителствено споразумение на България и Афганистан за уреждане на дълга на Афганистан към страната ни.
От 2006 г. Афганистан е включен от МВФ в списъка на страните, отговарящи на критериите за предоставяне на средства от Програмата за намаляване на бедността и подпомагане на растежа, а през 2010 г. получава статут на „силно задлъжняла и бедна страна“, в резултат на което кредиторите от Парижкия клуб са предоставили 83,8% редукция на задълженията на страната.
В споразумението е заложена препоръчаната от Парижкия клуб редукция на афганистанския дълг. Тя ще бъде трансформирана в официална помощ за развитие, която ще бъде ползвана от Афганистан за приоритетни сектори като селско стопанство, инфраструктура, здравеопазване и образование. Предоставянето на официална помощ за развитие е ангажимент на страната ни като държава-член на ЕС.
Постигнатата договореност дава възможност на България да изпълнява ангажиментите си в рамките на международната политика за развитие и сътрудничество без да се изразходват средства от републиканския бюджет в реално време.
бел. analizator.eu: Така България опрости дълга и на братския Ирак, срещу обещание от Запада за нещо си. Досега обаче нещо си , се превърна в нищо си… /analizator.eu/