Знамената на Русия на украинската бронетехника били капан

Шест БТРа са преминали на страната на опълченците в Краматорск

Депутатът на украинския парламент Сергей Соболев обяснил появата на руски знамена на украинска бронетехника като „партизански капан” за проникване на БТР в контролираните от привържениците на федерализацията източни региони на Украйна.

По-рано беше съобщено, че екипажи на няколко БТР в Славянск и Краматорск, където армията на Украйна провежда специална операция, преминали на страната на местните опълченци и издигнали руски знамена.

„Нашите въоръжени подразделения използвали партизански метод за проникване”, цитира думите на Соболев агенция УНИАН. http://bulgarian.ruvr.ru/news/2014_04_16/Znamenata-na-Rusija-na-ukrainskata-bronetehnika-bili-kapan-3333/

Парламентът на Украйна подкрепил използването на сила против жителите на източната част на страната

Върховната Рада на Украйна подкрепила действията на специалните части в източната част на страната, съобщил първият вице-премиер Виталий Ярьома по резултатите от закрито заседание на парламента, на което бил изслушан доклад на ръководителите на силовите ведомства. http://bulgarian.ruvr.ru/news/2014_04_16/Parlamentt-na-Ukrajna-podkrepil-izpolzvaneto-na-sila-protiv-zhitelite-na-iztochnata-chast-na-stranata-2436/

Предистория:

Шест БТРа са преминали на страната на опълченците в Краматорск

/КРОСС/ Няколко БТРи, разположени на площада до жп гарата в Славянск бяха заобиколена от тълпа жени, които разказали на екипажите на бойните машини, че са мирни граждани и се борят за правата си. Малко по-късно, на водещия колоната БТР бе сложен руски флаг, след което техниката се отправила в посока на град Славянск, разказа очевидец. Жените разказали на военните, че в града няма терористи и че протестиращите нямат оръжие.

Екипажите на 6-те бойни машини, изпратени в Краматорск от украинските власти, преминаха на страната на опълченците, съобщиха очевидци на РИА Новости.

Напомняме, че от седмици в източна Украйна: Донецк, Харков и Луганск се провеждат митинги на привържениците на федерализацията, които в украинските и чуждестранни медии наричат „екстремисти" или „сепаратисти".

По-късно протестните акции заляха още 10 източноукраински града в Донецка област. По-рано властите на Украйна обявиха за стартирането на широкомащабната спецакция чрез използване на военните части. Най-силно противопоставяне от страна на протестиращите и силовиците бяха в северната част на Донецка област - градовете Славянск в събота и Краматорск във вторник.