Vsekiden.com/КРОСС

Фирмите за тока - вън от държавните проверки

 
 

Изгориха чучело на Делян Добрев

София /КРОСС/ Стотици столичани, представители на граждански, на пенсионерски организации, членове и симпатизанти на ВМРО излязоха днес на протест пред сградата на ДКЕВР на столичния булевард „Дондуков”. Протестиращите бяха разделени от полицията на двата тротоара, защото мястото пред ДКЕВР се оказа тясно за всички, съобщават от пресцентъра на ВМРО.

Със знамена и плакати, участниците в протеста изразиха своя бунт срещу високите цени на електроенергията, парното, водата.

На импровизираната трибуна своите позиции изразиха Красимир Каракачанов – председател на ВМРО, неговият заместник Ангел Джамбазки, Волен Сидеров – председател на партия „Атака”, пенсионери, хора с гражданска позиция.

В изказването си Каракачанов припомни, че ВМРО от години оглавява протести и води война с монополите. А последните им действия доказват, че те безнаказано тероризират българските граждани, но повечето от тях изнасят печалбите си под различни форми зад граница.

Според Каракачанов е абсурдно толкова време държавата не само да не се намеси и да прекрати този произвол, но и чрез собствената си комисия ДКЕВР да изпълнява ролята на „адвокат” на монополистите.

Той прочете пред множеството част от официално писмо до премиера, в което ВМРО от името на гражданите поставя конкретни искания, излага констатации, мотиви и предлага решения, за да се прекратят съмнителните машинации на фирмите-монополисти. Каракачанов съобщи на хората, че ВМРО ще поиска среща с министър-председателя Борисов, за да връчи писмото и да го уведоми за исканията.

Присъстващото на протеста множество осъди ценовия геноцид над българските граждани и най-тежко засегнатата група – пенсионерите. С възгласи, хората поискаха оставката на правителството, разваляне на договорите на енергоразпределителните дружества и наказание за всички продажни политици, довели през годините България до състоянието в момента.

Зам.-председателят на ВМРО Ангел Джамбазки каза, че ВМРО няма да се откаже от протести и в София, и в цялата страна, докато проблемът не бъде разрешен от управляващите.

Накрая протестиращите хвърлиха бомбички и димки и символично изгориха чучело на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.

СДС: Костов, царят и Сергей напомпаха сметките за ток

/Vsekiden.com/ СДС посочи като виновници за високите сметки за тока последните три правителства. Костов, Сакскобургготски и Станишев са виновни за високите сметки, защото на 60 на сто от тях са добавки, гласувани от трите кабинета, обяви лидерът на партията Емил Кабаиванов. Сините изчислиха, че само 40 на сто от всички сметки са реално консумираната енергия.

От "Раковски" 134 припомниха, че правителството на НДСВ е въвел таксата за достъп до електропреносната мрежа и посочи за пряко отговорни бившите министри Милко Ковачев, Лидия Шулева и Меглена Кунева. Кабаиванов призова бившата еврокомисарка да не мълчи по въпроса и допълни, че световната практика е тази такса да се поема от ЕРП-та, но кабинетът "Сакскобургготски" я е дал на потребителите.

Сините не пропуснаха да споменат и добавката "Костов", както наричат тази за добавката за активна енергия, въведена от кабинета на Иван Костов чрез дългосрочните договори за изкупуване на енергия на фиксирана цена с Марица Изток 1 и 3.

Добавката "Станишев" пък е в надутите сметки е добавката за зелена енергия въведена от кабинета на тройната коалиция, казаха още от СДС. Така, според тях, ако дневната и нощната консумация на електрическа енергия е 40 лв., с добавките "Кунева", "Костов" и "Станишев" по 20 лв. и 20 лв. ДДС, сметката скача на 120 лв. Седесарите поискаха от сегашното правителство да коригира добавките за достъп до мрежата и за активна енергия.

Съдът отмени сметка за ток на русенка от 1611 лева

/КРОСС/ Районният съд отмени сметка на русенка от 1611,41 лева към "Енерго-Про Продажби" АД. Сумата е корекция за използвана електроенергия в периода от 13 септември 2011 г. до 5 март 2012 г. в апартамента й в Русе. Това съобщиха от Съдебната палата в града.

При извършена проверка от служители на тогавашното "ЕОН България мрежи" АД е установено отклонение в измерването на използваната електроенергия, като електромерът е демонтиран и на негово място бил сложен нов уред. Първият бил предаден за метрологична експертиза, като заключението е, че има намеса в работата на електромера - заменен е резистор и при измерването се отчита грешка от минус 66 процента. Така на 28 март 2012 г. дружество изпратило дебитно известие до Д.И. с начислена допълнително електроенергия на стойност 1611,41 лева.

Съдебно-техническата експертиза излиза с решение, че има намеса в работата на електромера, но е невъзможно да се определи точност датата, на която е извършена тя. По делото не е доказано, че за манипулацията в отчитането на електромера е виновна жената, макар в случая това да е в неин интерес. Не може да се изключи и възможността това да е извършено от друг човек или от служители на
електроразпределителното дружество, които имат ключ за електрическите табла, заключени със специфични ключалки. По тази причина съдът реши, че Д.И. не дължи сумата от 1611,41 лева, информира БТА. Отделно, "Енерго-Про Продажби" АД ще трябва да заплати на жената 300 лева за разноски по делото.

Решението може да се обжалва в двуседмичен срок пред Русенския окръжен съд.

Да се промени тотално ценообразуването в ДКЕВР, иска енергийният министър

Фирмите за тока няма да правят проверки на електромерите ни, а това ще направи Държавният институт по метрология. Проверките ще започнат първо в столицата, а от сряда в цялата страна. Това обеща икономическият министър Делян Добрев пред ТВ7 след установените надути сметки за тока и лавината от протести. Министърът обясни, че инспекцията няма да извършват фирмите за тока, за да се гарантира, че държавата стои зад проверките.

Започваме преговори и за договорите с тецовете в Марица, които бяха подписани по времето на Иван Костов. Резултатите от тези договори започват да се проявяват сега и ще продължат да тегнат и занапред, информира Добрев.

Министърът настоя ДКЕВР да промени изцяло модела си на ценообразуване. Той уточни, че цените за услугите на ЕРП-тата и ВиК дружествата сега се разглеждат на база направените от тях разходи, без да се отчита дали те са реално извършени, или са просто предоставена фактура.

Този модел е изключително некоректен, защото изчисленията се правят от регулатора на базата на фактури, обясни Добрев. Той разкри още една порочна практика при модела на ДКЕВР - че не преценява какви инвестиции трябва да се направят. Добрев е категоричен, че дружествата често правят неефективни инвестиции, които не водят до реално по-добри услуги и въпреки това ДКЕВР зачита разходите им, което се отразява в крайната цена, заплащана от потребителите. Регулаторът трябва да изисква все по-висока ефективност от всяко едно от тези дружества, заяви още Добрев.

Министърът допусна, че сред високите сметки за ток може да има индивидуални случаи, в които електромерите не са засичани правилно. Но не е възможно опрощаване на сметки, обясни Добрев.

Добрев отново повтори, че основна причина за високите сметки за ток е отчитането за период от 40 дни, а не 30 както обикновено. Увеличението на цената на тока също оказва своето влияние, допълни Добрев.

Това го има само в България

/КРОСС/ Абсурдно е да плащаш завишени сметки за ток, нали? Също толкова абсурдно е и доживотното закрепостяване със сметките за парно, дори когато си демонтирал радиаторите в жилището си. Има ли спасение за българите?

Николай Цеков разговаря по темата с енергийния експерт д-р Георги Касчиев от Виенския университет.

Българите започват да търсят правата си едва тогава, когато им бръкнат в джоба - тази горчива истина излиза наяве по време на всички протести от Виденовата зима насам, пише "Дойче веле". По стар навик причините за високите енергийни сметки се търсят в монополистите – електроразпределителните дружества и топлофикациите. И макар вече цяло десетилетие да се говори за либерализирането на енергийния пазар, българите могат да избират единствено между едно от трите енергоразпределителни дружества в страната, които играят ролята на регионални монополисти.

Защо токът е толкова скъп?

Според енергийния експерт д-р Георги Касчиев от Виенския университет, отчитаните от монополистите загуби на енергия, които се плащат от българските потребители, превишават от два до три пъти действителните такива. "В България се отчита, че близо 25% от тока се губят при преноса му до потребителите. В останалите бивши социалистически страни в Европа тези загуби понастощем са в порядъка на 8%-9%", казва той. Според д-р Касчиев, в осезаемата разлика търговците калкулират кражбите и неплащаните с години сметки, които накрая се заплащат от редовните платци като "невъзвратими загуби".

"Основната причина за повишаването на цената на електроенергията в България е гигантската далавера около "гьола" край Белене. В нея досега са потънали два милиарда лева, а активите на Националната електрическа компания са заложени като обезпечение, с което България е съвсем вероятно да се раздели. Далавери се правят и с износа на ток, при които изнесени на книга количества се пласират на вътрешния пазар, за да се спести и укрие данък добавена стойност. Държавният монопол върху производството на енергия е това, което обединява всички правителства в България, защото това е най-щедрата и непресъхваща хранилка за политици и корумпирани чиновници", твърди енергийният експерт.

Абсурди по жиците

"Във Виена общите месечни разходи за ток и газ за неголемия ми апартамент са 44 евро. Там сметките могат да бъдат оспорени, ако потребителят реши, че са прекалено високи. Дистрибуторите, между чиито оферти избирам моя доставчик, са склонни на отстъпки, защото така печелят в борбата за повече и по-постоянни клиенти", разказва д-р Георги Касчиев.

Самият той също е ставал жертва на произвола на българските енергийни монополисти - бил е "задочно" осъден от "Тополофикация - Шумен" за сметка, която никога не му е била предявявана.

Д-р Касчиев посочва, че в България се среща един абсурд - невиждан другаде в Европа и въобще в 21-ви век. Става въпрос за фрапиращото "право" на топлофикациите да налагат на собствениците на жилища с централно отопление доживотно закрепостяване със сметки за "топлина" и "дялово разпределение" – дори когато са демонтирали радиаторите в жилищата си.