FocusNews/StandartNews/DarikFinance
Лондон ни плаши с пияници и дъжд
Но въпреки предупрежденията агенции в Румъния и България вече предлагат работа във Великобритания
| (Dan Kitwood/Getty Images) |
“Дейли Мейл”: Просене в България или помощи в Белгравия? /FocusNews/ Брилянтно. Това променя всичко. Колко разорени източноевропейци биха били отблъснати от предупреждение, че Великобритания е студена и мъглива? [...] Министрите отчаяно се опитват да се преборят с впечатлението, че британските улици са павирани със злато. Но точно така изглежда от София или Букурещ, където емигрантите вече са тръгнали с десетки хиляди да си резервират преминаването на Ламанша с очакване на „Живота на Райли”. Кой може да ги обвинява? Минималното заплащане в България е 73 пенса на час, сравнено с 6.19 лири във Великобритания. Социалните помощи в Източна Европа варират между оскъдни и несъществуващи. Ако си седите в разпадащ се бетонен квартал от съветско време в София, какво няма да ви харесва във Великобритания? Поставете се в техните евтини „Найк”-ове. Бихте ли предпочели да просите в Букурещ, вместо да продавате „Биг ишю” в Бристол, където живеете без наем в модерно общинско жилище и получавате различни социални помощи за своето семейство? Изглежда малко вероятно бедните източноевропейци да бъдат отблъснати от предупреждения, че във Великобритания е студено и влажно. Предпочитате ли да ви плащат малко за работа в азбестова фабрика в България или да печелите по 250 лири седмично като барман в кафене в Белгравия? |
Лондон. Добре дошли във Великобритания с нашето ужасно време, затворени заводи и пропити младежи, вилнеещи в осакатените от рецесия градове... Така правителството ще представи страната в опит да предотврати очакваната масова имиграция от Румъния и България на Острова, пише "Дейли мирър", цитиран от Фокус.
Министрите планират да наводнят България и Румъния с реклами, които да разубедят гражданите на двете страни да потърсят нов живот в Обединеното кралство, след като бъдат вдигнати ограниченията на пазара на труда в края на годината. Това силно се различава от бляскавата картина, която представя страната, като процъфтяващо и чудесно място, в стартираната преди Олимпийските игри миналата година кампания, която имаше за цел да привлече посетители. Критиците се опасяват, че планът да се влоши имиджът на Великобритания ще отблъсне потенциалните чуждестранни инвестиции.
/DarikFinance/ Министрите активно работят върху идеи, за да попречат на притока на имигранти от Източна Европа, когато сега действащите ограничения бъдат вдигнати в края на тази година.
Съгласно предложенията, които ще бъдат разгледани от правителството на Дейвид Камерън, Министерството на вътрешните работи и Министерството на труда и пенсиите очакват най-малко 70 000 имигранти от двете страни в следващите 5 години.
Един от разглежданите варианти е новопристигналите да бъдат депортирани след три месеца, ако нямат работа. Друго предложение изисква от българите и румънците да доказват, че имат средства, за да се издържат сами в продължение на 6 месеца.
Най-крайният вариант е да се обяви "икономическа извънредна ситуация", за да се отложи падането на ограниченията, но подобен ход изглежда трудно защитим от правна гледна точка.
Но въпреки предупрежденията за ограничения, агенции в Румъния и България вече предлагат работа във Великобритания.
| Early morning pickers in the spinach fields at Garsons in Surrey, UK (John Smithies/The Epoch Times) |
Британският пазар на труда остана сравнително стабилен, за разлика от тези в някой страни-членки на ЕС. А достъпът до социални плащания е по-лесен, отколкото в Германия или Франция.
Минималната работна заплата в Обединеното кралство е 6.19 паунда на час, в България тя е около 73 пенса, а в Румъния, около 79 пенса. Средната седмична заплата в България е около 86 паунда, а в Румъния е 63.50 паунда.
Във Великобритания хората, които живеят сами могат да претендират за надбавка от 71 паунда на седмица.
Има и програми на местно ниво, с които се подпомагат домакинствата с ниски доходи за плащането на наеми. Детските надбавки са 20.30 паунда на седмица за първо дете и 13.40 паунда на седмица за всяко следващо.
Имигрантите от Европейското икономическо пространство, които докажат, че имат или активно търсят работа, могат да претендират за помощи за безработни, помощи за хора с ниски доходи, помощи за наемане на жилище, данъчни отстъпки и държавен пенсионен кредит.