КРОСС

Йордан Войнов: Пазарувайте от регламентирани места и четете етикетите

София /КРОСС/ Опасни храни на пазара няма, но с условието, че потребителите пазаруват от регламентирани места, не от улицата, каза Йордан Войнов, директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) в интервю за БНТ.

Информацията за опасната боя за яйца и тесто не е актуална, но въпреки всичко козунакът не е от групата на хлебните изделия, в които е забранено да се ползват оцветители. В него могат да се ползват оцветители от рода на пектините или витамин А.

Д-р Войнов съобщи, че днес ще излезнат първите резултати от изследвани от Агенцията по храните козунаци. Вече са били задържани около 10 кг. Козунак, съдържащ неразрешени вещества, който ще бъде унищожен.

„Четете внимателно етикетите", призова още директорът на БАБХ.

Агенцията по храните има идея от догодина да се забранят изцяло оцветителите в козунаците.

Вчера са били задържани 17 агнета на „Женския пазар" в София, които са се продавали нелегално. БАБХ работи заедно с полицията, която проверява автомобилите по магистралите, поради зачестилите кражби на агнета от селските къщи.

Юристите на парламента са спрели Законът за криминализиране н храните с изтекъл срок на годност, а за него да се продават такива храни е равносилно на това да се продават наркотици.