| КРОСС |
Африка - новото икономически чудо
С изобилие на суровини, млади хора, все по-многобройна средна класа и бързорастяща икономика по-голяма дори и от индийската, Африка е на път да се превърне в двигател на световната икономика, пише "Многоо".
След десет години, експертите прогнозират, че африканската икономика ще расте по-бързо от икономиката на Бразилия. Голяма част от финансовите специалисти смятат, че в близко бъдеще, държавите от субсахарска Африка могат да станат икономически лидери в света. Според тях това ще се дължи на технологичната индустрия, поради постоянно нарастващия брой компании, които отварят свои представителства в тези страни.
Африканските държави се променят и провеждат реформи, които довеждат до сериозен икономическия растеж. Затова, например на страна като Нигерия, независимо от религиозните насилия и редица други фактори на нестабилност, кредитния рейтинг бе увеличен. Тази африканска държава, която се смята за голям производител на петрол, е в групата на 11 страни, за които "Голдман Сакс" твърди, че имат големи шансове да станат най-големите икономики през 21 век.
"Тези страни през следващата години със сигурност ще допринесат за ръста на световната икономика, много повече, отколкото САЩ", твърди Катрин Кох от "Голдман Сакс".
Въпреки това, вече се чуват и предупреждения за рисковете, които могат да се появят за тези държави.
На първо място това е рисковия европейски пазар. В момента голяма част от износа на страните от Африка се осъществява в Европа, която се "слави" като финансово най-застрашената зона в света.
Президентът на Република Южна Африка, Джейкъб Зума, отбелязва, че африканските икономики трябва да бъдат различни, а не еднолични както досега.
"Когато паднат цените на суровините и продуктите в света, е необходимо да имаме и други икономически дейности, на които можем да разчитаме. Освен това, задължително е африканските страни да засилят и взаимната си търговия ", посочва той.
Това, което притеснява експертите е дали икономическият растеж на страните от този континент е устойчив. Африка все още е най-бедния континент, където всеки трети жител живее под границата на бедността.
/НИ/