Продължава стачката на служителите на Българските държавни железници
София. Продължава стачката на служителите на Българските държавни железници в цялата страна. Вчера точно в 8.00 часа в цялата страна започнаха притесните стачни действия. Синдикатите предвиждат стачката да бъде безсрочна и да се провежда всеки ден в часовете от 8.00 до 16.00.
Вчера според БДЖ по време на протестните действия не са се движили 122 от общо 263 влака, които обичайно пътуват по разписание в интервала между 08:00 ч. и 16:00 ч. Това представлява 83% от общия брой на влаковете, които е следвало да се движат на 24 ноември. Останалите 17% от влаковете са се движели само по кратки регионални линии. Стачкували са работещите и в пътнически и в товарни превози, като товарните влакове не са били обработвани.
Според синдикатите - от 264 пътнически влака, които е трябвало да се движат в цялата страна между 8.00 и 16.00 ч., са спрели движение 218.
Синдикатите и ръководствата на компаниите БДЖ и НКЖИ се разминаха в данните за броя на стачкуващите служители и за спрените влакове в резултат от стачката. От 123 влака, които е трябвало тръгнат или са били в движение в началото на стачката в 08.00 часа, до 10.30 ч. 110 от тях са спрени. Нито един влак не тръгна от Централна гара София от началото на стачката. Според синдикатите - работодателите са подложили на "безпрецедентен натиск" стачниците на много места в страната.
Общият брой на стачкуващите в компаниите БДЖ и НКЖИ е 936 служители от над 26 000 души персонал, което е 3.6%. Бройката на стачкуващите служители в „Холдинг БДЖ” за вчерашния ден бе 444 души, което представлява едва 3.4% от общия брой на служителите в дружеството. В Национална компания „Железопътна инфраструктура” са стачкували 492-ма души, като само 61 от тях са свързани с движението на влаковете. В процентно изражение стачкуващите са 3.8% от персонала в НКЖИ.
Стачкуващи работници в товарните превози почти няма. Данните на Националната компания „Железопътна инфраструктура” показват, че от всичките 335 гари, стачкуващи е имало на едва 30 гари.
Стачни действия на служители на НКЖИ не е имало в Пловдив, Варна, Бургас, Русе, Горна Оряховица, Стара Загора, Ямбол, Карнобат, Видин, Враца, Карлово и др.
По ключови гари в България ще бъдат проведени регионални протестни митинги.
Синдикатите протестират срещу спирането на 150 влака и съкращаването на 2000 души от системата на БДЖ. Според тях не е ясно по места кои влакове ще бъдат спрени, а максимумът влакове, който може да бъде спрян, е около 30 – 40. Спирането на влакове е сериозен икономически удар върху бъдещето на засегнатите райони, като ще се затрудни придвижването на ученици и работници.
Условието за край на стачката, което се поставя от синдикалните лидери в железниците, е подписване на колективен трудов договор, който да гарантира трудовите права на работниците. Компромисът е - той да бъде подписан със старите параметри.
От ръководството на „Пътнически превози” съобщиха, че ще има списък с влаковете, които биха били задържани в часовия пояс на стачката - той ще бъде качен в сайта на БДЖ и ще бъде разпратен. При закупуване на билет, пътниците ще бъдат информирани за възможността пътуването да не се осъществи, ще бъдат връщани и суми.
540 автобуса трябва да бъдат осигурени, за да се поеме пътникопотокът, който ще бъде засегнат от стачката, по изчисления на БДЖ. Железниците обаче няма да осигурят автобусния транспорт. По места някои от частните автобусни фирми вече предвидиха увеличен състав на автобусите.
Ръководството на БДЖ обяви преди месец предстоящите реформи – те са свързани с оптимизиране на състава с 2000 души, като срещу доброволно напускане, се изплащат 6 заплати; спиране на 138 влака, продажба на неоперативни активи, увеличаване на цените на билетите за търговските влакове с 15 % и на всички останали средно с 9 % и продажбата на „Товарни превози”, като това ще намали парите, които правителството трябва да предостави като помощ, за да се ускорят реформите и БДЖ да се извади от състоянието на икономическа загуба.