Холандците искат страната им да излезе от еврозоната
Според социологически изследвания, 58% от холандците подкрепят излизането на страната от еврозоната и връщане към националната валута гулден. Резултатът от допитване на Maurice de Hond съобщи Reuters.
Данъкоплатците на богатата Холандия са възмутени, че трябва да плащат за безотговорната фискална политика на разточителните държави в еврозоната.
През май същото допитване показа, че 51% от холандците са за връщане към гулдена, тоест задълбочаването на европейската дългова криза ги прави все по-скептични към перспективите на общата валута.
Характерно е, че делът на хората в Холандия, които считат, че Гърция трябва да напусне еврозоната, е 52%. Тоест превес имат мненията, че самата Холандия трябва да се махне от еврозоната, а с общата влаута да става каквото ще.
Според 69% от холандците, Гърция не е изпълнила ангажиментите си по намаляване на държавните разходи.
През 2010 г. Холандия поддържа равнище на дълг спрямо БВП от 63%, което е два пъти под равнището за Италия.