България сред "свободните" страни в света
България е сред 87-те страни, определени като свободни в доклад на американската неправителствена организация "Фрийдъм хаус", в който се прави оценка на политическите свободи в света.
Докладът констатира, че през изминалата година политическите свободи в света са претърпели отстъпление заради нарушения на човешките права в редица държави и засилване на тоталитарните тенденции.
"Фрийдъм хаус" анализира политическата обстановка в повече от 190 страни от цял свят и определя 87 от тях като свободни.
47 страни не са свободни, а девет от тях са сред най-големите нарушители на политическите права и свободите на хората - Бирма, Екваториална Гвинея, Еритрея, Либия, Северна Корея, Сомалия, Судан, Туркменистан, Тибет и Узбекистан. /Бел. ред. - Тибет е включен като отделна държава, окупирана от Китай/.
България е сред страните, в които се спазват основните политически свободи и правата на хората наред с всички други държави от ЕС, Сърбия, Черна гора и Хърватия.
Като частично свободни са определени Македония, Косово, Албания, Украйна и Молдова. Русия и Беларус, както и повечето страни от Средна Азия не са свободни и в тях не се спазват политическите и човешки права.