europe.bg

Правителствената криза в Италия се изостря

Правителствената криза в Италия се задълбочава. Председателят на парламента Джанфранко Фини поиска в неделя оставката на премиера Силвио Берлускони, предава ДПА. С оглед на новите секс скандали и нарастващата критика от редиците на опозицията и синдикатите това би било най-доброто решение, каза някогашният съюзник на Берлускони по време на заседание на своята нова партия "Бъдеще и свобода за Италия" (FLI) в Перуджа.

В случай, че 74-годишният премиер се опита "да устои на бурята", преминалите междувременно към новата партия на Фини членове на правителството ще се оттеглят, както и четирима министри в кабинета. "На италианците им писна от едно правителство, което не управлява", заяви Фини. Откакто бившият си съюзник на Берлускони излезе от партията му, правителството вече няма сигурно мнозинство в парламента.

Фини заяви пред 10 000 свои привържаници в неделя, че премиерът трябва да подаде оставката си и да признае, че има явна кризя в правителството. По думите на председателя на парламента е необходима "нова фаза" в мандата, в която коалицията и съставът на кабинета трябва да бъдат организирани наново. В края на юли той се скара с Берлускони и напусна управляващата партия "Народ на свободата" (PDL). След това го последваха около 40 депутати и сенатори, с които Фини сформира своята партия.