Екатерина Попова
Според Годишния доклад на ЕС за борбата срещу измамите за 2008-а е необходим „по-голям напредък”
Депутатите в Европейския парламент разгледаха и приеха Резолюция на парламента по отношение на Годишния доклад за борба срещу измамите за 2008-а година. Според разгледания и одобрен документ, нередностите при изразходването на бюджета на Европейския съюз (ЕС) са спаднали от 1,024 милиарда евро през 2007 г. до 783,2 милиона през 2008 г. Въпреки това обаче Комисията и държавите членки трябва да увеличат своите усилия за по-добър контрол над европейските фондове, се казва в приетата на 6 май 2010 г. резолюция. В нея депутатите приеха препоръки за подобрения в областта на измамите с ДДС, в работните методи на OLAF и в докладите на държавите членки към Комисията, съобщи пресслужбата на Европарламента.
Европейските депутати подкрепиха предложението на Комисията относно собствените бюджетни ресурси - за преработване на Регламента за борба с измамите с ДДС. Те подчертават, че е важно държавите членки да носят по-голяма отговорност в тази област, а Комисията трябва да разглежда достоверността на предоставената от тях информация и да гарантира събирането на цялата сума на дължимото ДДС.
Според доклада, като се изключат предприсъединителните фондове, финансовите нередности са нараснали между 2007 и 2008 г., особено на последните две от присъдинилите се към ЕС страни – България и Румъния. Въпреки че резолюцията "признава и подкрепя" стъпките, предприети от двете страни в отговор на препоръките на Комисията за подобряване на финансовия надзор, депутатите призоваха двете държави да укрепят административния си капацитет за управление на средствата от ЕС, да премахнат "съществуващите или потенциални мрежи" на конфликти на интереси в управлението на средствата, да подобрят контрола и прозрачността на процедурите в областта на възлагането на обществени поръчки, както и да приемат бързо необходимите "предпазни, корективни и/или дисциплинарни мерки". Относно селскостопанските разходи, депутатите са критични спрямо нередностите, които са установени в Австрия, Словакия Унгария и Швеция.
В резолюцията се отбелязва, че външната помощ все повече е засегната от нередности и измами, отчасти проблема с двойното финансиране на проекти. Тъй като вноските на ЕС в бюджета на ООН за последните пет години надвишават 1 милиард евро годишно, депутатите потвърдиха "необходимостта от засилване на мандата на ОЛАФ в международен контекст". Европейските депутати отбелязаха още, че секторът на обществените поръчки е най-изложен на опасност от лошо управление, измами и корупция. Затова призоваха Комисията да предприеме всички необходими мерки, за да се ускори създаването на Европейска прокуратура, както това е предвидено в Лисабонския договор. Тя ще води борба с престъпленията, засягащи финансовите интереси на ЕС.