Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Руски еколог: Седмици наред са крили от местното население за отровения въздух в Красноярск

Чиновническа немарливост са сред основните причини за катастрофалните мащаби на пожарите в Сибир

Пропуски във федералното законодателство на Русия и чиновническа немарливост са сред основните причини за катастрофалните мащаби на пожарите в Сибир. Това казва в интервю за БНР известният руски еколог Александър Колотов, член на Обществения съвет към Министерството на горското стопанство на Красноярския край, засегнат сериозно от горските пожари в страната.

Той съобщи още, че седмици наред местните жители не са били информирани за високите нива на замърсяване на въздуха и че регионалната власт е подценила риска за здравето на хората.

Според законодателни промени от 2015-а година пожарите, попадащи в "зона на контрол", не подлежат на гасене, ако разходите за това надвишават цената на унищожената дървесина. Именно грешната методология за оценка на щетите и икономисването на средства за реакция при пожари са довели до разрастване на огъня, смята Колотов.

"Да, има мониторинг. Към Центъра за борба с горските пожари към Красноярск има карта, на която можем да наблюдаваме ситуацията в режим на реално време и на която са обозначени огнищата и засегнатата площ. Там е посочено и кои пожари според новото законодателство са в т.нар. "зона на контрол" и чието гасене не е задължително. На дневен ред сега стои въпросът, че именно този законодателен акт на Руското министерство на природните ресурси и екологията, който е в сила от 2015-а   година, е причината горските пожари да не бъдат изгасени още в начална фаза, а са оставени да се разраснат и така да обхванат, конкретно в района на Красноярск, повече от милион хектара".

***

Както вече писахме, поредица от огромни пожари обхвана източния регион на Сибир в Русия. Огънят, който избухна преди няколко седмици, вече се разпростира на площ около 30 000 кв. км.

Гори най-голямата гора на Земята – сибирската тайга. Миналата сряда руският президент Владимир Путин нареди на армията да се включи в усилията за спиране на огненото бедствие.

До този момент военновъздушните сили на Русия са потушили огъня на площ от 7 530 кв. км. изливайки над 8 300 тона вода върху пожарите.

След решителните си, но закъснели действия срещу бедствието, руските власти са обвинявани, че се опитват да прикрият мащабите на проблема в публичното пространство.

Източник/ци: https://www.faktor.bg/bg/articl

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!