Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Безплатното висше се завръща – населението НЕ

Безплатното висше се завръща

Намерението за връщане на безплатното висше образование, за което министър Красимир Вълчев говори отдавна, става факт след решението на Министерски съвет от сряда.

То регламентира нормативно освобождаването от такси студентите в държавните университети, които се подготвят по професионални направления с най-голям очакван недостиг на пазара на труда, както и на младежите от защитените специалности. Занапред те няма да плащат таксите от джоба си, а сумите ще се превеждат на вузовете от държавния бюджет.

От вузовете под тепетата промяната касае само Пловдивския университет „Паисий Хилендарски”. Той обучава и по петте професионални направления с най-голям очакван недостиг на пазара на труда, за които падат таксите.

12-те защитени специалности, които също попадат в режима за освобождаване от такси, се изучават единствено в Софийския университет и са основно от филологическото направление: арабистика, арменистика и кавказкология, индология, иранистика, китаистика, кореистика, новогръцка филология, португалска филология, румънска филология, унгарска филология, японска филология, хербаистика, както и хидростроителство.

Още не е ясно откога влиза в сила новото положение. За да стане това, трябва да се приеме Законът за висшето образование, като в чл. 91 в него е заложена промяната за компенсиране на таксите от страна на държавата към висшите училища. Нужно е да се гласува и държавният бюджет. Предвид това най-вероятно освобождаването от таксите ще е възможно от следващата академична година.

Ако има механизми да се случи по-рано, ще върнем таксите, които първокурсниците вече са внесли при записването си, каза зам.-ректорът по учебната дейност в Пловдивския университет доц. Мария Стоянова. За студентите по математика, физически и химически специалности те са 320 лева на семестър, за богословите - 300 лв. на семестър, а в направление „Педагогика на обучението по…” семестриалната такса е 250 лв.

Освобождаването от таксите вероятно ще доведе до по-голям интерес към тези специалности, каквато е целта, прогнозира доц. Стоянова. И в момента има трайна тенденция от последните няколко години за наплив към направлението „Педагогика на обучението по…” - след повишаването на учителските заплати.

В тазгодишната приемна кампания например при 370 места по държавна поръчка вече са се записали 368 първокурсници в редовна форма, а в задочната при 70 бройки има 82 записани. Тъй като е приоритетно направление с голям очакван недостиг на пазара на труда заради дефицита на учители, в него вузовете имат право да излизат от рамките на одобрения от държавата план прием и да приемат студенти в рамките на капацитета си.

На същото основание във Факултета по математика и информатика Пловдивският университет е приел 48 вместо 30 човека, които след дипломирането си ще могат да преподават математика, информатика и информационни технологии.

Промяната е важен знак от страна на просветния министър, че е ангажиран с проблемите на висшето образование, вслушва се в гилдията, има концепция и работи за реализирането й, добави доц. Стоянова.

Източник/ци: https://lupa.bg/news

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!