Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Бившият председател на НФСБ в Костинброд, Анелия Велева се призна за виновна за трафик на хора

Бившият председател на структурата на НФСБ в Костинброд и кандидат за депутат Анелия Велева се е признала за виновна по обвиненията за трафик на хора. Тя е сред шестимата задържани участници в групата, които са поискали извънсъдебно споразумение, с което на практика признава вината си срещу по-лека присъда.За OFFNews говорителят на Районната прокуратура в Пловдив Атанас Илиев съобщи, че в сряда ще бъде проведено заседание по делото, по което са постъпили искания и от шестимата обвиняеми за сключване на извънсъдебни споразумения. Предстои съдът да прецени дали да одобри споразуменията с прокуратурата или да ги отхвърли. Ако бъдат одобрени, това означава, че обвиняемите ще имат влязла в сила присъда. Споразумението на Велева е за 3-годишна условна присъда с изпитателен срок от пет години.

Aдвокатката на Велева, Росица Драгинова потвърди, че подзащитната и се е съгласила на споразумение с прокуратурата. След като стана ясно, че Анелия Велева е сред задържаните в акция на прокуратурата и МВР, тя напусна поста си на председател на структурата на НФСБ в Костинброд и прекрати членството си в партията. „Считам, че станах обект на негативна медийна кампания именно поради партийната ми обвързаност и заради участието на НФСБ в правителството“, се посочва в молба на Велева, с която тя иска да напусне партията на вицепремиера Валери Симеонов.
В нея се посочва още, че се очаква с оставката на Велева да се сложи край на „спекулациите с НФСБ и с името на Валери Симеонов“. Велева заявява също, че е набедена за извършеното престъпление. Първоначално петима от обвиняемите по делото – Калина Иванова от Хасково, Калин Василев (с когото бившата активистка на НФСБ живее на семейни начала), Дилян Николов от Бургас, Николай Дюлгеров (бивша барета) и Любомир Тодоров, бяха оставени в ареста. Само Велева беше освободена с мярка „подписка“, тъй като съдът счете, че няма достатъчно доказателства за съпричастността ѝ към групата.

Според прокурор Елка Караниколова обаче става въпрос за „стройна организация“, в която Велева и приятелят ѝ имали основна роля. Сочената за тартор на бандата Калина Иванова е осигурявала имигрантите, тя се обаждала на Дилян Николов и Калин Василев, като вторият набавял превоза, за което го подпомагала Велева. Прокуратурата обжалва решението за мярката за неотклонение на Велева като извади снимков материал, с който се доказва съпричастността ѝ към групата. Тричленен състав на Окръжния съд в Пловдив със съдия-докладчик Цветан Цветков заключи, че може да се направи обосновано предположение за съпричастността на Велева към престъпленията. Никой от останалите петима от групата не обжалва първоначално взетите им мерки.

Групата беше разбита, след като е наблюдавана близо два месеца. На 23 юли полицията заложи „капан“ на магистрала „Тракия“ и първоначално е спрян „пилотен“ автомобил на групата. По-късно са спрени и другите два автомобила, които се движили с около час зад първата кола. В колите били останалите участници в групата, сред които и Велева. Полицията откри в колите двама сирийци и трима иракчани, които е трябвало да бъдат изведени от територията на страната. Вицепремиерът Валери Симеонов коментира случая, като призова от него да не се прави „индийски сериал“.
„Аз лично бях изненадан и не се наемам да коментирам истина или не е истина това. Не съм правил контакт с нея, след задържането ѝ. Не ми е проблемът тя, за да търся среща с нея. Кой каквото си е направил, ще си носи отговорност за това. Тя беше достатъчно лоялна и си подаде оставката. Въпросът е приключен, не виждам защо трябва да правим индийски сериал от това”, коментира пред Нова тв вицепремиерът.

http://bgjournal.info/bivshiyat-predsedatel-na-nfsb-v-kostinbrod-aneliya-veleva-se-prizna-za-vinovna-za-trafik-na-hora/ 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!