Следвайте "Буднаера" в Телеграм

БЪЛГАРИ-ЮНАЦИ! БЪЛГАРИ-ЮНАЦИ! БЪЛГАРИ-ЮНАЦИ! България победи Швеция с 3:2! За първи път, от 50 години

Националният отбор на България написа история и след 50 години отново победи Швеция на футбол – 3:2 в София в Световната квалификация. Срещу най-трудният съперник на българите в последния половин век, тимът на Петър Хубчев не трепна и изнесе много силен мач. Станислав Манолев откри в 12-ата минута с глава след центриране на Георги Миланов, а десетина хиляди по трибуните на „Васил Левски“ изреваха – къде невярващо, къде доволно, БЪЛГАРИ ЮНАЦИ!

От 50 години нямаме победа над Швеция на футбол, от 24 не бяхме им вкарвали попадение.

Четири минути по-късно италианският съдия Паоло Талиавенто даде дузпа за гостите, след като, твърде лесно отсъди нарушение на Георги Костадинов при рутинно центриране в наказателното поле.

Но, на вратата на България бе Пламен Илиев, наричан Пацо Тигъра. И той спаси удара на Петер Форсберг, а после отрази и добавката на Маркус Берг!

Две минути по-късно селекционерът ни Петър Хубчев не издържа на поредното отсъждане на рефера и нахлу в игрището, за което бе изгонен на трибуните. Шведите изравниха без особени положения пред вратата ни в 29-ата минута. Микаел Лустиг скочи спокойно, без опека, и вкара с глава след корнер. Пет минути по-късно Костадинов се извиси на задна греда и повтори под индиго гола на Манолев – 2:1. УРААаааааа

Ето такова чудо не бяхме виждали от 37 години, два гола срещу Швеция (тогава губим 2:3 в контрола). Минута преди края на полувремето Берг се извиси и вкара четвъртия гол с глава за една половина игра – куриозно и рядко виждано, но от наша гледна точка – и доста наивно.

В началото на второто полувреме Швеция натисна. На два пъти Пламен Илиев се намеси при удари на Форсберг и спаси вратата си от попадение. Малко по-късно отново играчът с номер 10 отново опита късмета си срещу българския страж и отново Тигъра бе безгрешен. Играта се поуспокои до към 75-ата минута, през това време Тодор Неделев влезе на мястото на Георги Миланов, а Краев замени Станислав Манолев. В 79-ата минута Чочев отне топката в центъра, пусна на Попов, който му върна пред наказателното поле. Халфът на Палермо не се поколеба и веднага стреля много точно в ъгъла на шведската врата, а ударът му не остави шансове за Олсен – 3:2. УРААаааааа!

Малко по-късно дебют за България направи Ивайло Димитров, който влезе на мястото на Ивелин Попов.

До края на срещата нашите успяха да задържат аванса си напълно заслужено стигнаха до успех с 3:2. „Трикольорите“ записаха четвърта победа от четири домакинства в тези световни квалификации.

България е на трето място в класирането с 12 точки, докато Швеция е пред нас с точка повече. На върха е Франция с 16. На 3 септември България гостува на Холандия, а Швеция на Беларус.

България – Швеция 3:2
1:0 Станислав Манолев (12), 1:1 Микаел Лустиг (29), 2:1 Георги Костадинов (33), 2:2 Маркус Берг (43), 3:2 Ивайло Чочев (79)

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!