Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Д-р Калоян Методиев: Харманли стана Ватерло за бежанската политика на кабинета. Трябва нулева толерантност. Нулев прием. Запечатване на границата.

Таня Джоева

- Господин Методиев, стряскащи са кадрите от бунта на бежанците в Харманли. Видяхме млади агресивни мъже, палежи, водни оръдия. Досега това бяха кадри от международните новини, сега, уви, вече са и оттук. Това натрупва въпроси. Какво провокира бунта?

- Това са хиляди млади мъже, пристигнали от дълбините на Азия. Очакваше се. Имат искания, имат потребности, имат желания, които очакват да им се изпълнят. Българските власти от самото начало им създадоха усещането, че у нас няма държава и могат да си правят каквото си искат. То не бяха кланета из центъра на столицата, запалване на гори, бунтове, претенции за пари… Това е следствие от либералната, крайна политика на управляващите. Харманли се превърна във Ватерло за бежанската политика на правителството.

- Трябва ли според вас да се премине към затворен режим в центъра?

- Въобще не трябваше да има отворен режим. Австралия ги държи на острови, а е най-либералната държава в света. Палатков лагер до границата е формулата, която се прилага в такива случаи. У нас ги пуснаха из цялата територия на страната без да се знае кой кой е, къде ходи, какво прави. „Лъвов мост“ е нарицателно като дори Цачева и Радев в последния си дебат го обсъждаха. Центърът в Харманли е символ – 175 декара, като само отпред има ограда с КПП. Това се казва фасадна политика, правене на витрини. Като капак на всичко в централните новини на една от телевизиите репортерката предаваше от една от потрошените сгради, защото беше минала с екипа през някаква дупка в оградата.

- Как да се действа оттук нататък?

- Нулева толерантност. Нулев прием. Запечатване на границата.  Екстрадация на каквато и да е цена на всички. В Харманли днес отиде шефът на Агенцията за бежанците да преговаря с бунтовниците. Не се преговаря в такива случаи. След такива случаи самочувствието на участниците нараства. Утре ще тръгнат към Пловдив.

На срещата си в понеделник Вишеградската група реши, че квотното разпределение е приключено и ще се прилага само екстрадация на всички нелегални имигранти. От българското МВР е имало високопоставен представител на срещата, но това не бе съобщено от пресцентъра им. Разбрахме го от чуждите медии.

- Като гледахте реакциите подготвени ли са полицаите за подобни размирици?

- Някои изглеждаха адекватни на ситуацията. Но бяха изпратени и катаджии. Бяха им дали щитове, което изглеждаше несериозно. Вижте последната карикатура на Христо Комарницки и ще си отговорите на този въпрос. Той има око за улавяне на момента. Не се действа адекватно. Ако тълпата беше пробила кордона, можеше да попилее града. Две хиляди разбеснели се млади мъже, идващи от размирни и планински райони, са една малка армия.

- Вие отдавна предупреждавате, че границите след Сърбия са затворени и България се пълни с мигранти. Колко са според вас мигрантите у нас?

- В Сърбия без ограда, полицаи, военни и малко унгарски граничари запечатаха границата. От август сръбските медии съобщават за повече от 15 000 спрени на българската граница. Всеки ден у нас влизат десетки нови хора. Румъния ни ги връща за 24 часа, ако въобще минат, защото контролът им е почти тотален. Никой не знае точно колко хора има в България. Всеки ден има групи, които се хващат някъде из страната. Но по груби сметки от центровете, медийни публикации, спрени по границите може да се предположи, че са между 40 000 и 50 000 души. Нещата са на път да излязат от контрол.

- Правителството е в оставка. Кой сега поема отговорност за политиката спрямо този остър проблем? И да се искат оставки, те вече са налице. Случайна ли е ескалацията точно в този момент?

- Две години се трупат проблемите. Решения няма. Някой ще трябва да носи отговорност, защото в случая вече е заплашена целостта на държавата, мирът, спокойствието и живота на хора. Броят на ранените полицаи расте. Докато по министерствата не влязат нови хора, избраните са на работа и следва да изпълняват задълженията си. Няма значение дали се водят в оставка или в отпуск.

- Правителството имаше планове да интегрира влизащите у нас. Възможно ли е това?

- Тези хиляди млади мъже, които днес палеха, хвърляха камъни, чупиха, нападаха полицаите без да им мигне окото ли? Имат ли респект от специалните ни части? Даже не питам за селски кметове или административни органи. Как точно ще се разпределят по общини, за да стават част от българското общество? В коя европейска държава се случи интеграцията през последните 50 години? Искат ли да се интегрират? Въпросите, които задавам са реторични.

- Турция остава непредсказуема в действията. Възможно ли е да изиграе бежанската карта?

- Напълно. Регионалният контекст ни прави лесна жертва на подобен сценарий.
Ердоган вече всяка седмица иска ревизия на договори, предявява претенции към територии, заплашва, въоръжава се ударно. Ние сме сред първите в списъка. Тези, които влизат в България го правят под погледите на турските граничари. Ако се поставим на негово място, е логично да иска леко да дестабилизира в северозападна посока. Показва сила, прониква, изнася си вътрешните проблеми, притиска ЕС и т.н. А и не бива да се забравя, че той си има собствена партия в България - ДОСТ.

epicenter.bg 

Дания спира да приема бежанци

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!