Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Грешките с парите, които ни обричат на бедност

На всички ни се е случвало да не успеем да разпределим добре парите си и те да не ни стигат. Консултантът по лични финанси Стойне Василев открои петте най-големи грешки, които правим по отношение на парите, и даде няколко съвета как бихме могли да ги поправим.

Грешка №1

Основна грешка, която се допуска при управлението на парите, е да не знаем къде отиват парите ни всеки месец и да не планираме финансите си. "Самият аз си записвам всеки мой разход и къде отива всеки мой лев", обясни Василев. По думите му това е много важно да се прави, защото наистина работи и можем да проследим кои разходи бихме могли да намалим.

Грешка №2

"Да се влагат парите само в един актив, ако мога да нарека банковия депозит актив. Над 85% от българите слагат парите си в банкови депозити. Сега лихвите са много ниски, под 1%, и това не е дългосрочна визия за добро управление на парите. Не познавам нито един човек, който да е станал богат или да е станал милионер от банкови депозити", добави той.

Грешка №3

Да имаме само един източник на доходи. Според скорошно изследване 92% от хората в България имат един източник на доходи - заплата или пенсия. "В тези несигурни времена да имаш само един източник на доходи не е добро управление на финансите. При хората на запад 1/3 от доходите им се формират от инвестиции, които те са направили в различни финансови инструменти", каза още специалистът.

Грешка №4

Много от българите купуват с кредит по-големи жилища, отколкото са им необходими, и вноските по него не им позволяват да спестяват и инвестират. Около 96% от хората у нас притежават собствени жилища и немалка част от тях са купени с кредити. Това не им позволява да заделят някаква част от доходите си, да инвестират и да получат допълнителни средства в бъдеще.

Грешка №5

Да живеем живота на някой друг и да живеем над стандарта си. "Отвсякъде ни заливат реклами да си купим по-голямо жилище, по-хубава кола. А като видим някой колега да си купува последен модел телефон, искаме и ние. Наричам това социални разходи - покупки на неща, с които искаме да се покажем и да демонстрираме нещо", казва още Василев.

Източник: Бърборани, Дарик 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!