Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Как да си приготвим лекарствени препарати от прополис (пчелен клей)

Мистериозният прополис

Спиртен разтвор на прополис (клеева тинктура)

Употребява се вътрешно и външно. В зависимост от предназначението се използват различни проценти: 2%, 4% в стоматологията, 10%, 15%, 20%, 30% за вътрешно и външно приложение. Най-добре е да се приготви 30% разтвор от който лесно чрез разреждане могат да бъдат получени всички останали концентрации.

Ще разгледаме как се получава 30% спиртен разтвор. Вземат се 50 грама чист прополис (пчелен клей) и се оставят в камерата на хладилника за 12 часа да се втвърди и стане трошлив. След това се стрива на прах. Прахта се поставя в тъмна бутилка с шлифована запушалка и се залива със 100 мл. 95○ спирт. В продължение на 5 дни се разклаща енергично по няколко пъти дневно. На 6-ия ден се филтрира през филтърна хартия. Филтратът се съхранява в тъмно добре запушено шише на тъмно и сухо място. Гъстият остатък от филтрирането заедно с филтърната хартия се изсушават и се претеглят. Да предположим, че остатъкът тежи 8 грама. Това означава, че от първоначалното количество прополис ( пчелен клей ), което е 50 грама 42 грама са се разтворили в спирта. Щом 30 гр в 100 мл спирт са необходими за 30% разтвор, то в 1 мл. от разтвора има 30/100=0,3 гр. прополис ( пчелен клей ). Когато разделим 42 грама на 0,3 получаваме 140 мл. Доливаме към филтрата спирт до 140 мл. Така получаваме 30% разтвор.

За практически цели разтворът прополис ( пчелен клей ) може да бъде 20-30%. Той се приготвя така: 100 гр. пречистен и стрит на прах прополис ( пчелен клей ) се поставят във флакон и постепенно към него се прибавят 300 - 500 мл. 96º медицински спирт като се разклаща в продължение на 30 мин. В продължение на 5 - 7 дни сместа трябва да се разбърква по 1-2 пъти дневно. На дъното на флакона се получава утайка. Филтрира се. Така приготвеният разтвор се съхранява на тъмно при стайна температура. Срок на годност - 3 години.

При деца се прилага 1/5 до 1/2 от дозата на възрастните в зависимост от заболяването.

Обикновено на възрастни се препоръчва профилактично да приемат веднъж дневно по 30 капки от 30% спиртен разтвор (клеева тинктура) разтворени в чаша хладка вода половин час преди храна. С лечебна цел това количество се приема 2 – 3 пъти дневно.

На деца се препоръчва да приемат профилактично веднъж дневно толкова капки на колкото години са накапани в чаша хладка вода или сок или друга течност, която приема детето. Приемането трябва да бъде преди храна. С лечебна цел дозата може да се дава 2 – 3 пъти дневно.

Прополисовo масло

1 кг краве масло се разтапя в емайлиран съд. Охлаждат до 80 °С и добавят 150 г пречистен и раздробен прополис ( пчелен клей ). Раздробяването на прополиса става най-лесно след като е престоял няколко денонощия в камерата на хладилника. Сместта се размесва с дървена шпатула около 20 мин. до получаване на еднородна маса. След това сместта отново се нагрява до втечняване като при това се разбърква. Докато маслото е топло се филтрира през няколко марли или металическа цедка, налива се в буркан, затваря се добре с винтова капачка. Съхранява се на студено, сухо и тъмно място. Най-добре - в хладилник. Приема се по една супена лъжица три пъти дневно преди храна, разтворено в чаша топло прясно краве мляко.

Воден екстракт на прополис (пчелен клей)

Към 100 гр. чист и стрит на прах прополис (пчелен клей) се добавя 100 мл. дестилирана вода. Разбърква се и се оставя на водна баня няколко часа. Важно е да се знае, че лечебните свойства на прополиса се съхраняват и след термична обработка. Филтрира се. Получава се мътна тъмно жълта течност със смолист аромат. Прилага се както спиртния екстракт на прополис - по 20-30 капки преди храна 1 - 2 - 3 пъти дневно. Препаратът е особено подходящ за употреба при деца поради отсъствието на спирт в него. Съхранява се на тъмно. Срок на годност - 3 години. /http://abiconic.dir.bg/bees/propolis.htm

Употреба:

Прополисът се използва под форма на 30% спиртен извлек. В 100 мл. 70° спирт се поставя надробен на ситно 30 грама прополис и се разклаща по 4-5 пъти на ден в продължение на 5-6 дни, след което бистрата надутаечна част се отделя (декантира се) или се прецежда през няколко слоя марля. Този спиртен извлек е траен продукт и може да се използва при възрастни по 25-30 капки в малко (30-40 мл) вода, мляко, водка, ракия и др. сутрин на гладно 15-20 мин преди хранене. При деца се използват толкова капки на колкото години е детето, накапани във вода или мляко 1 - 2 пъти дневно. Може да се използва също за гаргара при възпалено гърло. Гаргара може да се прави и с профилактична цел, за предпазване от вирусни и бактериални инфекции на горните дихателни пътища.

Особености на приложението:

Описаните проблеми при употреба на прополис са рядкост, но трябва да подходим внимателно и отговорно при първото приемане на продукта. Защото може да сме алергични към него или някоя от съставките му без да знаем това. Това е малко вероятно, защото прополисът  е природен продукт с повсеместно разпространение и алергия към него трудно може да остане скрита дълго време. От друга страна ако приемате пчелен мед, пчелен прашец, пчелно млечице и нямате алергични реакции, то вероятността да имате алергия към прополис е практически равна на 0, защото прополисът се съдържа в тези продукти. Все пак бъдете внимателни, особено при деца!

  1. Винаги да се започва с външно прилагане на прополиса - намазва се ограничен участък от кожата с 30% спиртен разтвор на прополис - колкото грахово зърно от вътрешната страна на лявата ръка, където кожата е нежна. Ако в рамките на 24 часа от намазването не се наблюдават зачервяване, подуване и други признаци на алергична реакция се пристъпва към
  2. Намазва се на ограничен участък на венеца с 30% спиртен разтвор на прополис, така както се постъпва при лечение на парадонтози и гингивити. Ако в рамките на 24 часа липсват алергични реакции се пристъпва към
  3. Една капка от 30% спиртен разтвор на прополис / прополисова тинктура се разтваря в чаша вода. Разбърква се. и се изпива. Ако в рамките на 24 часа липсват алергични реакции, то може капките да се увеличат до достигане на препоръчителната дозировка, която е при възрастни 20 - 30 капки, разтворени в чаша хладка вода, а при деца е толкова капки на колкото години е детето.

Не се препоръчва да се дава продукта на деца под 3 годишна възраст. Винаги давайте прополис вътрешно на деца сутрин. Ако има някакъв проблем лесно ще намерите адекватна лекарска помощ. Даването на прополис вечер, преди лягане се практикува, но крие известни рискове.

Какви алергични реакции могат да се наблюдават:

При местно приложение алергичните прояви са по-леки и могат да представляват зачервяване, оток на мястото на апликацията, сърбящи обриви, при по-изразени реакции - поява на мехурчета и изязвяване. Всички тези промени са категоричен признак, че ПРОПОЛИСЪТ НЕ ТРЯБВА ДА СЕ УПОТРЕБЯВА.

При приемане вътрешно алергичните прояви могат да бъдат по-тежки и генерализирани /засягащи целия организъм с нарушаване на общото състояние/. Отново се наблюдават алергични обриви, придружени със сърбеж, падане на кръвното на пациента, при по-изразени реакции може да се стигне до алергичен шок. Понякога може да се появят диарични изхождания.

Какво може да направим сами, до намиране на лекар, при алергична реакция: Пострадалият трябва да бъде в хоризонтално положение за да се обезпечи кръвообращение на мозъка в условия на понижено кръвно налягане, а и да се избегне нараняване при настъпване на колаптоидни състояния. Добре е да получи антиалергични средства от типа на алергозан, антиалерзин, аерон и др. С отличен ефект са кортикостероидните препарати. Препоръчително е прилагането им венозно, но поради падането на кръвното това не винаги е възможно. Не трябва да се търси венозен път, още повече, че това е специфична манипулация за обучен медицински персонал. Кортикостероидите могат да бъдат поставяни мускулно. Дозировката най-често е 1 - 2 mg/kg тегло. Ако няма възможност за инжектиране, съдържанието на ампулата може да се излее под езика. Там кръвоснабдяването е добро и препаратите се резорбират лесно. /http://www.infobg.org/bg/article/biotexnology/670-propolis

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!