Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Lin Baogong, Kan Zhong Guo

Ужасът на публичните екзекуции - част 3

Ужасът на публичните екзекуции
(фото: Kan Zhong Guo)

Тези спомени ще потънат в забрава, ако не ги разкажа. Грохнал съм от старост и съм с единия крак в гроба, но не желая да ги отнасям със себе си. Благодарение на развитието на модерните технологии, мога да изразя най-дълбоките си чувства и мисли.

Жителите в Харбин (Harbin) биха казали "не се радвай на пристигането на пролетта, защото следват още четиридесет студени дни". В Харбин няма истинска пролет или най-много да е кратка. Пролетта остава толкова студена колкото средата на зимата. Между средата на март и началото на юни пролетен мусон пронизва с поривист вятър, средно по три дни в седмицата, най-силно от средата на април до средата на май, когато бушуващата буря профучава безпрепятствено през обширната североизточна равнина на Китай, изпращайки пясък и малки камъни във въздуха и затъмнявайки небето.

Силата на вятъра е толкова голяма, че младите дървета се пречупват, къщи се повреждат, а ходенето срещу него представлява огромно предизвикателство. Запалването на огън за готвене по време на тези дни е табу, особено в селските райони. Последствията от пожар, биха били твърде ужасни - отвъд спасение. Пожар избухва лесно, когато искри от саморъчно направения малък комин паднат върху покритите предимно със слама къщи. Хората се отнасяха много сериозно, когато ставаше въпрос за източник на потенциален пожар. По принцип очите им бяха присвити, за да се предпазят от пясъка.

Обикновено от края на март до средата на април, ледът на замръзналата река Сонгхуа (Songhua) започва да се разтапя. Това бе великолепна гледка, която привличаше много наблюдатели на двата бряга на реката. Когато водните пътища бяха годни за плаване, се появяваха кораби и скоро град Харбин със своя европейски стил разкриваше своя летен чар. С напредването на юни красотата на града се разгръщаше в пълната си степен, позволявайки на хората да се наслаждават на темперамента и вкуса на този "Ориенталски Париж" или "Ориенталска Москва". Руски и китайски двойки и тинейджъри се разхождаха по протежение на бреговете на реката в прохладата на вечерта. Сякаш се наговаряха да формират живописната сцена пред бляскавия залез. Ако се представи със снимка от 30-те години, хората със сигурност щяха да го определят за европейски град.

Комунистическата анархия

Но след комунистическия преврат, градът изпадна в състояние на анархия, с произтичащите от това масови публични екзекуции в паркове, стадиони, площади и бреговете на реката. Като резултат на това нейните забележителности, културни и развлекателни места бяха превърнати в ада на терора, държейки туристите надалече дълго след това. Края на май бе преходен период, когато мусонът затихваше и се заменяше от буйни млади дръвчета, отбелязвайки началото на сезона на цъфтене на върбите. В началото на юни хората започваха да чувстват присъствието на пролетта. Въпреки това, само за две седмици температурите скочиха, вкарвайки целия град в разгара на летния сезон. Не е чудно, че Харбин е известен с липсата на истинска пролет.

Един ден в края на май, деца играеха в двора, когато чухме някой да вика: "Масова екзекуция отново. Идете и погледнете". Тогава заинтересовани мъже и деца се втурнаха към градината на двайста улица. След пет минути забелязахме нова сцена - затворнически автобус паркира на входа на градината и палачите излязоха.

Тогава видяхме една млада дама, облечена в тъмно синя китайска рокля, бели чорапи и черни платнени обувки. Много бледа и с разрошена къса коса, двете й ръце бяха здраво завързани зад гърба. Долната част на тялото й - и отпред, и отзад - беше мокра, сигурен знак за незадържане на урина, което, предполагам, трябва да е било причинено от страх. Когато тя се качи в автобуса под ескорта на двама униформени мъж и жена, служители на Държавна сигурност, автобусът потегли.

Градината имаше пързалка за деца, направена от полиран теракот. Това беше любимото ми пътешествие, което никога не пропусках, когато майка ми ме водеше да гледам животни в градината. Нагоре и надолу, нагоре и надолу - беше огромно удоволствие да се пързалям. Не можех да си спомня колко пъти съм правил това, но това преживяване е запечатано в ума ми. Сега обаче гледах труп, разположен в близост до пързалката - тъкмо след екзекуция, със съблечени дрехи и половина му глава бе в голяма локва кръв.

Честото гледане на екзекуции изглежда пораждаше удовлетворение в много възрастни и деца. Те нямаха търпение да видят момента на изстрела, падането на затворниците и демоничния поглед върху лицата на палачите. А екзекуциите бяха безплатни и реални шоута, много по-привлекателни от филм. Какъв беше манталитетът всеки можеше да гадае, но аз отдавам това на нездрава психика.

Обичайно беше да се чуе кратък разговор между двама наблюдатели за времето на пристигане, тъй като винаги имаше закъснели. "Кога пристигнахте?" "Преди минута". "О, току-що пропуснахте...". Тогава по-рано дошлият доброволно даваше пълен отчет за това как една млада жена бе подложена на фалшива екзекуция. Ние, децата, наостряхме уши за живия разказ, сякаш се наслаждавахме на изпълнението на професионален разказвач.

Фалшива екзекуция

"E… Видяхме една жена, която щеше да бъде екзекутирана днес", каза доброволец,"Трябваше да е голямо шоу, тъй като беше съблечена чисто гола." Пауза, след това той продължи: "Тя беше до този човек", посочвайки гол труп, който лежеше наблизо. "Палачът им нареди да коленичат. Жената наведе глава и се подчини. Мъжът отказа, но все пак падна на колене, когато въоръженият палач го удари силно в прасеца. Този човек, който бе наистина умен, веднага застреля мъжа и той загуби равновесие и падна мъртъв на земята", каза доброволецът и продължи: "Жената също падна, въпреки че не беше простреляна. Палачът я ритна в крака, викайки към нея да стане. Тогава осъзнахме, че това е фалшива екзекуция. Тя бе парализирана от страх, не можеше да стане в началото. Нейните панталони бяха мокри. Чудех се какво престъпление бе извършила. Ще разберем скоро, когато прочетем билборда."

Заобиколен от кръг от слушатели, включително и нас, децата, доброволецът разказваше, а всички бяхме наострили уши за вълнуващата част, която бяхме пропуснали. Тези слушатели се забавляваха, оставяйки трупа настрана за по-късен контрол. Така или иначе, трупът нямаше да избяга. В този момент млад мъж и жена дойдоха откъм друг труп. Те не приличаха на обикновени хора, които бяха дошли просто за забавление. Първо, по начина, по който се държаха, те изглеждаха спокойни, в рязък контраст със състоянието на нервност, в което бяха всички.

Носейки униформи, което беше обичайно за държавни служители по това време, те приличаха на влюбена двойка, която се разхождаше в парка в мирно време и се забавляваха. Това, което повиши нашето недоумение, бе фактът, че те стояха на по-малко от един метър от трупа. Това ги направи по-интересни от трупа. Точно тогава жената посочи крака на трупа и каза на мъжа: "Виж! Неговият прасец трепери през цялото време. Дай ми пистолета си." Бяхме стреснати от думите й и се отдръпнахме с няколко крачки. Младият мъж взе пистолет изпод палтото си, зареди го и го подаде на приятелката си, която ловко простреля прасеца. Нямаше кървене, тъй като кръвта вече се беше отекла от "разбития" мозък.

Изведнъж мускулът на бедрото се разтрепери, на което момичето отговори: "Виж! Бедрото трепери." Тя бързо простреля и него. Но когато тя отново натисна спусъка, нещо издрънча. "Куршумите са свършили. Можеш ли да сложиш още? " , каза момичето. Нейният приятел отговори: "няма повече". Момичето упрекна приятеля си, че е взел твърде малко куршуми. "Просто искаш да стреляш повече за твое удоволствие. Знам. Но главата на този човек вече е разбита. Той не може да се изправи. Тръгвай! Всичко свърши. Да вървим!" Така тази странна двойка влюбени си тръгнаха, говорейки и смеейки се.

С треперещите мускулите на прасеца и бедрото, запечатани в съзнанието ми, нездравото поведение и аномалията, които не можех да разбера, се върнаха отново при мен. Когато погледна назад, странната влюбена двойка трябва да са се пенсионирали като високопоставени длъжностни лица до сега, ако са оцелели, а тяхното потомство трябва да се радва на високи държавни длъжности.

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!