Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Кунeва: Брюксел може да ни задължи с директиви да приемем целите на Истанбулската конвенция

Ще можем ли скоро да съдим индивидуално ЕС, ако смятаме, че са нарушени човешките ни права.

Върховенство на закона става основна политика на ЕС, а преди да завърши своя мандат предишният председател на ЕК Жан-Клод Юнкер възобнови преговорите за колективно членство на  ЕС към Конвенцията за защита на правата на човека. Това каза пред „120 минути” по BTV посланикът на Европейския съюз в Съвета на Европа Меглена Кунева.

Ние сме поели ангажимент като Европейски съюз да станем член от тази конвенция, което означава, че всеки един гражданин от нашите 27, скоро държави, може да заяви: „ЕС не е прав и с директива или нещо друго е нарушил моето право и аз ще съдя ЕС, ще поискам правосъдие пред съда по правата на човека„, добави тя.

Това ще са индивидуални жалби, свързани със защита на индивидуални човешки права – става дума за ЕС, не за страна, цялото законодателство, свързано с права на човек подлежи на такъв допълнителен контрол, мониторинг, обясни още Кунева.

Защитата направата на потребителите и достъпът до чиста околна среда – това също са индивидуални човешки права, каза още тя, като поясни, че трябва да се изчакат окончателните решения по този въпрос.

Тя коментира и Истанбулската конвенция и обясни, че не сме задължени да я приемаме, но припомни, че в началото на мандата си новият председател на ЕК Урсула фон дер Лайен е заявила, че ако страните не я ратифицират, тогава ще има директиви, които директно ще въведат целите на Истанбулската конвенция в законодателството, което вече е задължително.

Източник/ци: http://onovini.eu/

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!